GenelMediaTekYonga Seti

Performansta Snapdragon 8 Gen 3’ü Bile Tokatlayan MediaTek Dimensity 9300 Tanıtıldı!

Performans testlerinde Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 3'ünü bile tokatlayan MediaTek Dimensity 9300 tanıtıldı.

6 Kasım 2023 16:45

MediaTek Dimensity 9300 tanıtıldı. Bildiğiniz üzere mobil işlemci pazarındaki rekabet her geçen gün artıyor. Özellikle de amiral gemisi modellerde kendini gösteren bu durum sektörün tartışılmaz iki devini de karşı karşıya getiriyor. Bunlardan biri olan MediaTek daha çok telefonda kendine yer bulurken, Qualcomm ise özellikle amiral gemisi modellerinin vazgeçilmezi durumunda. Ancak Dimensity 9300, Snapdragon 8 Gen 3’ü bile geride bırakan performansıyla bu dinamikleri değiştirecek.

MediaTek Dimensity 9300 Tanıtıldı

MediaTek, Dimensity serisi işlemcilerle bir süredir Qualcomm’a karşı başarı öyküsü yazıyor. Özellikle de 2023’ün Mayıs ayında tanıtılan Dimensity 9200 ve 9200+ şirketin işlemcilerinin uzun süre sonra amiral gemisi modellerde popüler olmasına neden oldu. Oppo Find N3 Flip, Vivo X90 Pro, Xiaomi 13T Pro ve Redmi K60 Ultra bu çipi kullanan popüler modellerden bazılarıydı. Şimdi ise MediaTek, Dimensity 9300 ile bu başarısını sürdürmek istiyor.

2024 model amiral gemisi Android telefonlarda kandine yer bulması beklenen MediaTek Dimensity 9300 tahmin edebileceğiniz üzere performans konusunda oldukça iddialı. 1 x ARM Cortex-X4 performans çekirdeğine sahip CPU’nun frekans hızı ise tam 3.25 GHz. Kıyaslayacak olsak selefinde bu 3.0 GHz’di. Ayrıca işlemcide 3 x de daha düşük frekans hızında çalışan 2.85 GHz ARM Cortex-X4 çekirdeği var. Bunlara ise 4 X Cortex-A720 verimlilik çekirdeği eşlik ediyor. Onların hızı ise 2.0 GHz.

Elbette ki kutunun üstünde yazan teknik değerler pek çoğumuz için bir anlam ifade etmiyor. Peki MediaTek Dimensity 9300 performans konusunda nasıl bir artış sunuyor? Yine selefi olan 9200’e bakacak ve aradaki farkı gözlemleyecek olursak, tek çekirdekte yüzde 15, çoklu çekirdekte ise yüzde 40 oranında bir artış görmek mümkün. İki nesil arasındaki ortalama fark ise yüzde 33-35 arasında.

Yine bir diğer önemli yükseliş ise GPU tarafında. Bildiğiniz üzere mobil oyunların kalitesindeki ve gereksinimdeki artışlara AI teknolojileri de eklenince grafik işlem birimlerinin önemi de arttı. 9300’de kullanılan Immortalis-G720 GPU ise Immortalis-G715 MC11 kıyasla yüzde 46 daha iyi performans sunarak bu ihtiyaçlara karşılık veriyor.

MediaTek yeni ürünlerinin hem yazılım hem de donanım bazlı ışın izleme konusunda çok daha iyi hale geldiğini iddia ediyor. Üstelik tüm bunları yüzde 40 daha az güç tüketirken yapıyor. Belki de pek çoğumuz farkında değiliz ama verimlilik günümüzde performans kadar belki de çok daha fazla önemli. Hızlı şarj teknolojilerindeki atılıma rağmen batarya kapasiteleri son birkaç yılda pek de artmadı. Kullanıcıların tercihi ise her zaman olduğu gibi uzun pil ömründen yana.

Ayrıca MediaTek’in GPU konusundaki iyileştirmeleri sadece kendi tarafında değil. Etkinlikte yapılan açıklamaya göre şirket, 50’den fazla oyun geliştirici stüdyo ile anlaştı. Tüm bu şirketler, oyunlarının Dimensity kullanılan telefonlarda daha iyi performans göstermesini sağlayacak. Böylelikle donanım performansının ötesinde bir iyileştirme göreceğiz.

Gelelim işlemcinin genel performansına. Ne yazık ki şu anda piyasada Dimensity 9300 kullanan tanıtılmış bir telefon yok. Ancak kısa süre girdiğimiz AnTuTu Ekim ayının en güçlü telefonları haberinde de bahsettiğimiz gibi ortada bir Vivo X100 gerçeği var. Yakın zamanda tanıtılması beklenen telefonla ilgili sızıntılar, performans testlerinde rahatlıkla 2,000,000 puanı geçtiği yönündeydi. Eğer bu güçlü sızıntı doğruysa, merakla beklenen telefon 1,997,427 puanla lider olan Xiaomi 14’ü geçerek Snapdragon 8 Gen 3’ü bile geride bırakmış olacak.

Bu da akıllı telefon üreticilerinin kısa süre içerisinde Qualcomm yerine MediaTek ile anlaşarak Dimensity 9300 kullanan Android akıllı telefonlar üretmesini sağlayabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu