BilgisayarGüncel Teknoloji HaberleriMediaTek

MediaTek ARM Tabanlı İşlemciler Üzerinde Çalışıyor

İşlemci sektörünün lider markalarından MediaTek ARM yarışında geride kalmak istemiyor. Şirketten bu altyapıda işlemci serisi görebiliriz.

Microsoft, Microsoft’un kendisi, Samsung, Dell, HP ve Lenovo’nun son Snapdragon X dizüstü bilgisayar serisiyle Windows on-ARM sistemini ana akım haline getirme çabalarını iki katına çıkardı. Ancak şirket, üreticiler için daha çeşitli seçenekler sunmak istiyor; Reuters, Microsoft’un alternatif bir yonga seti tasarlamak için MediaTek ile ortaklaşa çalıştığını bildirdi.

İşlemci, geliştirmeyi hızlandıracak standart ARM çekirdek kitaplığını temel alacak (Snapdragon X, Qualcomm tarafından tasarlanan işlemci ve grafik birimini kullanıyor). MediaTek tasarımının, cihazda en az 40 TOPS yapay zeka hesaplama gücü gerektiren Copilot+ programına uygun olup olmadığı belli değil.

MediaTek ARM işlemcisini önümüzdeki yılın sonlarına kadar görmeyeceğiz ve bu tamamen geliştirme süresi nedeniyle değil. Kaynaklar, zamanlamanın Qualcomm’un Microsoft ile yaptığı ve süresi 2025’te sonra erecek olan bir anlaşmaya bağlı kalacağını söylüyor.

MediaTek halihazırda Chromebook’lar (Kompanio markalı) için Windows tasarımının temelini oluşturabilecek işlemciler üretiyor. Şirket en son Kompanio 838 işlemcisini tanıtmıştı.

Daha önce de belirtildiği gibi, MediaTek’in işlemcisi ARM’ın standart parçalarını, yani Cortex çekirdeklerini ve Mali/Immortalis grafik birimlerini kullanacak. MediaTek ayrıca Nvidia’ya Windows için ARM tabanlı bir işlemcinin pazara sunulmasında da yardımcı oluyor. Ancak kaynaklar ikisinin ayrı projeler olduğunu söylüyor.

Ek olarak, geçen yıl Reuters, AMD’nin Windows için ARM tabanlı bir işlemci üzerinde de çalıştığını bildirmişti. Muhtemelen bu, şu anda Exynos işlemcilerinde kullanılana benzer Radeon grafik birimi altyapısını kullanacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu