Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeGenelGüncellemeLGYazılım

LG V30 Altı Yıl Sonra Android 13’e Kavuşuyor

Altı yıl önce piyasaya sürülen zamanın ilgi çeken telefonlarından LG V30 modeli artık resmi olarak LineageOS ekibi tarafından destekleniyor.

Uzun zamanlar önce akıllı telefon pazarında en önemli markalardan birisi şüphesiz LG’ydi. Pazarda bulunan büuük rakiplerinden dolayı hiçbir zaman zirveye oturamasa da yenilikleri sayesinde adından çokça söz ettirmekteydi. Özellikle de amiral gemisi modellerinin bulunduğu G serisi LG için en önemli modelleriydi. Ancak LG artık akıllı telefon üretimini durdurduğu ve piyasada bulunan modeller yavaş yavaş unutulduğu için günümüzde bu durum oldukça farklı bir hal almaya başladı. Ancak LineageOS sağolsun unutulan modeller için güncel Android sürümlerini getirmeye devam ediyor.

LG V30

LineageOS’u ilk defa duymuyorsunuzdur ancak yine de ilk defa duyanlar için yıllar önce CyanogenMod olarak başladığı serüvende neredeyse tüm telefonlara saf Android arayüzünü ve markalar tarafından verilmeyen güncel Android sürümlerini telefonlara sunan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde piyasadan çoktan çekilmiş telefonlar için bile en güncel Android sürümünü kullanabilirsiniz. Bu durum LG’nin unutulan telefonlarından birisi olan LG V30 içinde aynen böyle oldu.

LG V30, LineageOS tarafından 2019 yılında Android 9 ile son Android sürümüne ulaştı ve 2020 yılına kadar haftalık güncellemeler ile ufak hataları giderildi. Ancak 2020 yılında destek tamamen kesilmişti. Şimdi ise tekrardan 2023 yılında LineageOS 20 sürüm numarası ile birlikte Android 13 güncellemesine kavuştu.

İlginizi Çekebilir: LineageOS 20, Yeni Kamera Uygulaması ile Geliyor

LineageOS yazılımının eski cihazlara sürekli olarak destek sunduğunu görmek cesaret vericidir. Böylece marka tarafından desteği durdurulmuş bir modelin bile orijinal yazılımı gibi stabil bir şekilde çalışarak sorunsuz kullanım sunuyor. Resmi desteğin LG V30 ile başlamasının ardından diğer unutulan LG modellerine de yakında güncel LineageOS sürümlerinin gelmesini bekleyebiliriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu