Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiPhone

Katlanabilir iPhone Cephesinde Heyecan Yaratan Gelişmeler Yaşanıyor

Yeni bir rapora göre Apple'ın ilk katlanabilir iPhone modelinde Flip tarzı bir tasarım dili kullanacak. Son gelişmeleri aktarıyoruz...

Apple’ın katlanabilir iPhone üzerinde çalıştığı uzun süredir dillendirilen bir söylenti. Rakipler bu noktada 5 yıl ilerideyken Apple’ın bu noktada pek de aceleci olmadığı görülüyor. Hatta Apple’ın katlanabilir bir telefon gelitirip geliştirmeyeceği fikrine bugüne kadar hep şüpheyle bakıldı. Şimdi Güney Koreli bir kaynaktan gelen bir rapor, katlanabilir Apple cihaz için yeni bir heyecan yarattı. Kaynağa göre Apple bu noktada yenilikçi fikirleri takip ediyor. Şimdi detaylara göz atalım.

Katlanabilir iPhone İçin Hedefler Çok Büyük

Rapora göre Apple, yalnızca ilk yılda 50 milyon adet sevkiyat gibi iddialı bir hedefle Eylül 2026’da telefonu piyasaya sürmeyi düşünüyor. Bu hedef, katlanabilir cihazlara yönelik mevcut pazar büyüklüğünü çok aşıyor ve bu da Apple’ın projeye olan güvenini gösteriyor.

Bunu başarmak için Apple’ın ekran teknolojisindeki ileri bilgileriyle tanınan Apple Vision Pro ekibindeki kilit personelin uzmanlığından yararlandığı bildiriliyor. Özellikle en az 18 ay boyunca başka bir ürünün piyasaya sürülmesi beklenmeyen bir ekiple yapılan bu şirket içi işbirliği, Apple’ın ekran dayanıklılığı endişeleri gibi engellerin üstesinden gelme konusundaki stratejik yaklaşımını gösteriyor. Raporda, Samsung‘un yakın zamanda elde ettiği MIL-STD 810G sertifikası gibi katlanabilir ekran dayanıklılığındaki ilerlemelerin, projenin başarısı için olumlu bir gelişme sağladığı belirtiliyor.

İddialar Apple’ın iki tür katlanabilir prototip üzerinde çalıştığını gösteriyor: Galaxy Z Flip‘e benzer bir kapaklı tasarım ve 8 inç ekranlı kompakt bir iPad’e benzeyen içe doğru katlanan bir cihaz. Daha kalın tasarım sayesinde daha fazla dayanıklılık gösterecek olması nedeniyle içe doğru katlanan modele daha fazla sıcak bakılıyor.

Ancak katlanabilir bir iPhone’a giden yolculuk zorluklardan da ibaret değil. Ekran sorunlarına ilişkin sürekli söylentiler ve katlanabilir teknolojiyle ilgili yüksek maliyetler, fiyatlandırmayı önemli bir engel haline getirebilir. Karşılaşılan engellere rağmen rapor, Apple’ın katlanabilir bir iPhone çıkarmaya tamamen kararlı olduğunu gösteriyor. Tabii bunun için en iyi ihtimalle 2.5 sene daha beklememiz gerekecek. Yeri gelmişken Samsung’un 5 yıldır katlanabilir telefon pazarında yer aldığını hatırlatalım.

Öte yandan tamindir’in haberine göre eylül ayında çıkış yapacak olan iPhone 16 Pro’nun iki renk seçeneği belli oldu: “Titanyum Grisi” ve “Çöl Titanyumu”.  Çöl Titanyum adı verilen yeni rengin aslında 2022’deki iPhone 15 Pro modelindeki Altın rengine benzeyeceğini belirtiyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu