Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

iPhone Satışları Bu Yıl Büyük Düşüş Yaşayacak

Önemli bir Apple analistine göre iPhone Satışları 2024'ün sonuna kadar yüzde 10 -15 oranında düşüş yaşayacak. Peki neden?

Apple, 2023 yılının sonuna gelindiğinde tarihte ilk kez Samsung‘u geride bırakarak tüm akıllı telefon pazarının lideri oldu. Ancak iPhone satışları bu yıl beklenenin altında kalabilir. Bu durumda Samsung, Apple’a kaptırdığı liderliği yeniden alabilir.

iPhone Satışları Düşecek

Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2024 yılı için akıllı telefonlarının temel bileşenlerinin tedarikini geçen yıla kıyasla %15 oranında azalttığını bildirdi. Bu oldukça önemli bir azalma. Bu düşüş belki de Apple’ın 2024 yılı sonuna kadar akıllı telefon pazarındaki tüm büyük oyuncular arasında en güçlü düşüşü yaşamasına neden olacak.

iPhone 15 serisi
iPhone 15 serisi

Kuo, iPhone 15 ve 16 serisi akıllı telefonların sevkiyatlarının öncekilere göre %10-15 oranında azalacağını söylüyor.  Bu durumun birkaç nedeni olabilir. Apple’ın ivme kazanan katlanabilir akıllı telefon pazarında henüz yer almıyor oluşu ve şirketin AI ile modern yazılım çözümlerinin eksikliği. Bir diğer önemli neden ise Çin pazarında güç kazanan ve bir şekilde dört ayda 30 milyon Mate 60 satmayı başaran Huawei’in yeniden güçlü bir oyuncu haline gelmesi.

Mevcut sızıntılara bakılırsa Apple’ın iPhone 16 serisinde Pro modellerin ekranlarını büyütebilir. Bu durumun satışları nasıl etkileyeceği de merak konusu.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu