Akıllı TelefonAppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriiPhoneMobirollerTeknoloji

iPhone Şarj Adaptörü Kutudan Kaldırılınca Apple Milyar Dolar Kazandı!

Kutu içeriğinden iPhone şarj adaptörü ve kulaklığı kaldıran Apple’ın bu hamlesi ile milyar dolar kara geçtiği ortaya çıktı.

iPhone 12 serisi ile bildiğiniz gibi Apple bir keresinde telefonlarına EarPods kulaklık bırakmıştı. Ardından kulaklıklardan sonra şarj aleti de çıkarıldı. Apple bu kararı çevre endişesiyle açıkladı. Kutu içeriğinden iPhone şarj adaptörü ve kulaklığı kaldıran Apple’ın aslında doğayı değil tamamen kendi cebini düşündüğü bugün ortaya çıktı.

Cupertino devinin iPhone kutu içeriğinden bu aksesuarları kaldırması ile yaklaşık 6,5 milyar dolar kazandığı bildiriliyor. Bu durumda, daha basit bir konfigürasyonda iPhone teslimatlarının başlamasından bu yana geçen süreden bahsediyoruz. O zamandan beri şirket yaklaşık 190 milyon telefon sattı. Böylece, bir iPhone’da şirket, kesilmiş bir teslimat seti sayesinde yaklaşık 34 dolar kazandı. Ayrıca şirket, ilgili aksesuarların satışından yaklaşık 293 milyon dolar daha fazla kazandı.

Elbette bu hesaplamalar yeni iPhone bileşenlerinin maliyetindeki artışı hesaba katmıyor. Ancak burada bu ayrıntılara gerek yok. Sonuç olarak, Apple fiyatları değiştirmeden doğrudan maliyetleri azalttı. Apple’ın bu kararından sonra Samsung da kutu içeriğinden adaptörü çıkarmıştı. Muhtemelen Güne Koreli teknoloji üreticisi de Apple gibi kar yapmıştır. Ancak bu karın Samsung cephesinde az olduğu aşikar. Çünkü amiral gemisi Galaxy S serisi iPhone gibi bir satış rakamına asla ulaşamadı.

iPhone şarj adaptörü

Apple’ın bu tip vizyonlu kararları aslında Steve Jobs döneminde yoktu. Tim Cook tam bir iş insanı diyebiliriz. İnsanları ve pazarı çok iyi analiz eden Tim Cook ve yönetimi firmanın değerine değer katmayı her yıl başarıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu