AppleGeneliOS

Polis Anne ve Babaları Uyardı: Çocuğunuz iPhone Kullanıyorsa Bu Özelliği Kapatın!

Polis, çocuklarına iPhone alan anne ve babaları NameDrop özelliği konusunda uyardı. Peki bu özellik nedir, nasıl kapatılır?

27 Kasım 2023 11:33

Kişisel bilgilerimizi korumak günümüzde hiç olmadığı kadar zor bir hal aldı. Özellikle de sosyal medya, akıllı telefonlar, mobil uygulamalar ve veri sızıntıları derken, günümüzde biri hakkındaki her şeyi öğrenmek hiç olmadığı kadar kolay. Bu pek çoğumuz için ciddi bir sorunken, özellikle de yaşça daha küçük bireyler için büyük bir tehdit. Son olarak polis, çocukları iPhone kullanan ebeveynleri uyardı. NameDrop özelliğini acilen devre dışı bırakın.

Polis iPhone’lardaki NameDrop Özelliği Hakkında Uyardı!

Apple‘ın iPhone 15 ile birlikte kullanıma sunduğu iOS 17, hayatımıza pek çok yenilikle birlikte girdi. Bunlardan biri de iletişim bilgileri paylaşmanın yeni ve hızlı bir yolu olan NameDrop. Tam olarak iOS iOS 17.1 güncellemesiyle gelen özellik, iPhone ya da Apple Watch’unuzu karşınızdaki kişinin Apple ürününe yaklaştırmanız durumunda bilgilerinizi paylaşıyor. Ancak uzmanlar, bu özellik ve neden olabileceği sorunlar konusunda endişeli.

iPhone NameDrop

Özellikle de genç yaşta ki kullanıcıların tehlikede olduğunu vurgulayan ABD polis departmanı, ebeveynleri “çocuğunuzun iletişim bilgileri başkaları tarafından rahatlıkla ele geçirilebilir” diyerek uyardı. Olası felaketlerin önüne geçmek için NameDrop özelliğinin mutlaka kapatılması gerektiğini belirtti. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

  1. “NameDrop” özelliğini devre dışı bırakmak için Ayarlar’a gidin.
  2. Genel seçeneğine tıklayın.
  3. AirDrop’a gidin.
  4. Cihazları Bir Araya Getir başlığı altındaki anahtarı kapatmak için “NameDrop” özelliğini devre dışı bırakın.

Konuyla ilgili Apple’dan ise henüz bir açıklama gelmedi. Ancak bu özelliğin kullanılması  için kilit ekranının açık olması gerekmesi gibi detaylar, Apple’ı güvenlik konusunda yeterli bir noktada oldukları yönünde ikna edebilir.

Apple, İstanbul’daki Mağazasının Kapısına Kilit Vurdu!

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu