Akıllı TelefonGeneliOS

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Türkiye’de Ön Siparişte

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri ülkemizde ön sipariş almaya başladı. Yeni iPhone’ların Türkiye fiyatı ne kadar? İşte detaylar!

Apple’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu iPhone 7 ve 7 Plus dünya genelinde 28 ülkede ön sipariş almaya başladı. Telefonların Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi içinse henüz Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmiş değil. Muhtemel ekim ayı içerisinde satışa sunulmasını beklediğimiz yeni iPhone’lar için ülkemizde bazı çevrimiçi mağazalar ön sipariş sürecini başlatmış görünüyor.

iphone-7

iPhone 7 ve 7 Plus Türkiye Fiyatı

Yeni iPhone’lar n11.com adlı çevrimiçi alışveriş sitesinde ön sipariş almaya başladı. 27 Ekim tarhinde kargoya verilecek telefonlardan 4.7 inçlik iPhone’nun Türkiye fiyat 3.399 lira, Plus modelinin fiyatı ise 3.899 lira olarak açıklanmış. Belirlenen fiyatlar telefonların 32GB’lık sürümleri için.

Söz konusu fiyatların Apple tarafından açıklanan resmi rakamlar olmadığını bir kez daha hatırlatalım. Ancak fiyatların aşağı yukarı bu seviyede olacağını söyleyebiliriz.

>> iPhone 6S bırakılıp yeni iPhone alınır mı?

>> Yeni Apple Watch Tanıtıldı

 

Yeni iPhone’ların Türkiye fiyatları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yeni iPhone’lardan birini satın almak istiyor musunuz?

iPhone 7 Resmen Tanıtıldı! İşte Detaylar!

Aylardır sızıntılar eşliğinde karşımız acıkan iPhone 7 nihayet tanıtıldı. iPhone 6’dan bu yana kullanılan tasarım anlayışını genel hatlarıyla sürdüren iPhone 7 bazı temel farklılıklar da yok değil. Öncelikle iPhone 7’de anten çizgilerinin yarı yarıya azaltıldığını söyleyebiliriz. Yeni tasarım anlayışında anten çizgileri son dönem Meizu modellerinde olduğu gibi alt ve üst bölümlere kaydırılmış.

Tasarım kanadında dikkat çeken bir diğer gelişme ise kulaklık girişinin yeni iPhone 7’den kaldırılması oldu. Yeni tasarım dilinde kulaklık girişi yerine artık ikinci bir hoparlör çıkışına yer veriliyor. iPhone 7 ile birlikte hem güç/veri hem de ses  Lightning portu üzerinden sağlanacak. Çift hoparlör ek olarak yeni ses noktasında yeni iPhone’un elini daha güçlendirecek.

Ekran ve Donanım Özellikleri

iPhone 7 de 4.7 inç büyüklüğünde  750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekran yer alıyor. Basınca duyarlı ekranda boyut ve çözünürlük noktasında artış yaşanmasa da, Apple’a göre iPhone 7’nin ekranı daha geniş ve daha iyi bir renk kalitesi sunuyor.

Çift çekirdekli Apple A10 işlemcisinden güç alan yeni iPhone, performans noktasında selefinden %40 seviyesinde daha iyi. 16nm fabrikasyon sürecinde geliştirilen yeni nesil işlemci 2.4GHz hızlarına erişebiliyor.

2GB RAM’in yer verildiği iPhone 7’de depolama birimi ise 32 GB/128 GB ve 256 GB şeklinde. 16 GB depolama birimi rafa kalkarken, Apple’ın 64 GB’lık modele de yer vermemesi dikkat çekici.

iPhone 7 ile gelişmiş kamera

Apple her yeni iPhone’da kamera birimini önemli ölçüde geliştiriyor. Kamera performansıyla mobil dünyasında hep zirveye oynayan Apple, iPhone 7’de yer verdiği kamerayla bu iddiasını sürdürecek. Telefonda f/1.8 lensesahip 1/2.6 inç  büyüklüğünde 12 megapiksel çözünürlüklü sensör yer alıyor. iPhone 6s ile karşılaştırıldığında hem sensörün hem de diyafram açıklığının büyüdüğü dikkatlerden kaçmıyor. İki yıldır Plus modellerine özgü olan OIS özelliği artık 4.7 inçlik iPhone’da da yer alıyor.

iphone-7

iPhone 7 Diğer Özellikler

iPhone 7, Apple’ın suya dayanıklı ilk telefonu oldu. IP67 sertifikasına sahip iPhone 7 bir metre derinlikte yarım saat boyunca su sızıntılarına direnç gösterebilecek.

id530902

Telefondaki pil ise 1.960 mAh büyüklüğünde. iPhone 6s’te yer alan 1.715 mAh  kapasiteli pile göre ufak bir artış göze çarpıyor. Ancak mevcut pilin nasıl bir performans sunacağı telefon satışa sunulduktan sonra gerçekleştirilecek pil testlerinde göreceğiz.

iPhone 7’de dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise basınca duyarlı home butonu. Parmak izi tarayıcısına ev sahipliği yapan home butonu iki nesildir kullanılan ekran gibi artık basınca duyarlı.

Karşınızda Çift Kameralı iPhone 7 Plus

Apple, iPhone 7 modellerini sonunda açıkladı. Kullanıcılar iPhone 7 Plus modelini daha fazla merak ediyordu, zira standart ve büyük ekranlı iPhone’lar arasında donanım farklılıkları her geçen yıl daha da belirginleşiyor.

iphone-7-plus

iPhone 7 Plus’ta bunu gördük, zira telefon çift kamera sensörüyle geliyor. Plus modelinde karşımıza çıkan en büyük yeniliğin çift kamera donanımı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Söz konusu kameralardan biri geniş açılı, diğeri ise telefoto kamera. Geniş açılı sensör f/1.8 lense, telefoto kamera ise f/2.8 lense sahip.

2 kat optik yakınlaştırma; 10 kata kadar dijital yakınlaştırma sunan kameralarda OIS özelliği mevcut ve 4K 30 fps video kaydı gerçekleştirebiliyor. iPhone 7 Plus’ın ön bölümünde ise f/2.2 lensin kullanıldığı 7 megapikselkamera kullanılıyor.

iPhone 7 Plus Donanım

Telefona altı çekirdekli Apple A10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 2.4 GHz frekans hızına erişebildiği iddia edilen işlemci 2+2 şeklinde kümeleniyor. İşlemcinin GPU birimi ise altı çekirdekli. Henüz detaylı testler gerçekleştirilmedi, ancak Apple, A9 işlemcisine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 performans artışı sağlandığını iddia ediliyor.

a10-fusion

Büyük ekranlı iPhone’da 2 GB RAM kullanılıyor. Depolama birimi 32/128/256GB şeklinde.

5.5 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü basınca duyarlı IPS LCD ekranın yer verildiği telefonda home butonu da artık dokunmaya şiddetine göre duyarlılık gösteriyor. Yeni ekran ayrıca renk gösterimi ve parlaklık noktasında bir önceki ekrana göre önemli gelişmeler içeriyor.

plus

iPhone 7 Plus’ta dikkat çeken gelişmelerin başında kulaklık girişinin kaldırılması geliyor. Ses çıkışını Lightning portu üzerinden sağlayacak Apple bu sayede müzik kalitesini artırmayı hedefliyor. Kulaklık girişinin kaldırılmasıyla boşalan alana ise ikinci bir hoparlör konumlandırıldı. Apple çift hoparlörle birlikte ilk kez iPhone’larda stereo kalitesinde ses sunuyor. Apple ayrıca 3.5 mm uca sahip kulaklıkların yeni iPhone’larda kullanılabilmesi için kutu içeriğine bir dönüştürücü dahil edecek.

Yeni iPhone’lar suya dayanıklı. IP67 sertifikasına sahip olan iPhone 7 Plus 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca su sızıntılarına karşı direnç gösterebilecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu