Akıllı TelefonGenel

iPhone 7 Resmen Tanıtıldı! İşte Detaylar!

Yılın merakla beklenen telefonu iPhone 7 resmen tanıtıldı. iPhone 7 neler getiriyor? Nasıl bir tasarıma sahip ve özellikleri neler? İşte detaylar…

Aylardır sızıntılar eşliğinde karşımız acıkan iPhone 7 nihayet tanıtıldı. iPhone 6’dan bu yana kullanılan tasarım anlayışını genel hatlarıyla sürdüren iPhone 7 bazı temel farklılıklar da yok değil. Öncelikle iPhone 7’de anten çizgilerinin yarı yarıya azaltıldığını söyleyebiliriz. Yeni tasarım anlayışında anten çizgileri son dönem Meizu modellerinde olduğu gibi alt ve üst bölümlere kaydırılmış.

Tasarım kanadında dikkat çeken bir diğer gelişme ise kulaklık girişinin yeni iPhone 7’den kaldırılması oldu. Yeni tasarım dilinde kulaklık girişi yerine artık ikinci bir hoparlör çıkışına yer veriliyor. iPhone 7 ile birlikte hem güç/veri hem de ses  Lightning portu üzerinden sağlanacak. Çift hoparlör ek olarak yeni ses noktasında yeni iPhone’un elini daha güçlendirecek.

Ekran ve Donanım Özellikleri

iPhone 7 de 4.7 inç büyüklüğünde  750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekran yer alıyor. Basınca duyarlı ekranda boyut ve çözünürlük noktasında artış yaşanmasa da, Apple’a göre iPhone 7’nin ekranı daha geniş ve daha iyi bir renk kalitesi sunuyor.

Çift çekirdekli Apple A10 işlemcisinden güç alan yeni iPhone, performans noktasında selefinden %40 seviyesinde daha iyi. 16nm fabrikasyon sürecinde geliştirilen yeni nesil işlemci 2.4GHz hızlarına erişebiliyor.

2GB RAM’in yer verildiği iPhone 7’de depolama birimi ise 32 GB/128 GB ve 256 GB şeklinde. 16 GB depolama birimi rafa kalkarken, Apple’ın 64 GB’lık modele de yer vermemesi dikkat çekici.

iPhone 7 ile gelişmiş kamera

Apple her yeni iPhone’da kamera birimini önemli ölçüde geliştiriyor. Kamera performansıyla mobil dünyasında hep zirveye oynayan Apple, iPhone 7’de yer verdiği kamerayla bu iddiasını sürdürecek. Telefonda f/1.8 lense sahip 1/2.6 inç  büyüklüğünde 12 megapiksel çözünürlüklü sensör yer alıyor. iPhone 6s ile karşılaştırıldığında hem sensörün hem de diyafram açıklığının büyüdüğü dikkatlerden kaçmıyor.

İki yıldır Plus modellerine özgü olan OIS özelliği artık 4.7 inçlik iPhone’da da yer alıyor. 4K 60fps video kaydı ise ilk kez iPhone 7’de yer alan bir gelişme oldu.

iphone-7

iPhone 7 Diğer Özellikler

iPhone 7, Apple’ın suya dayanıklı ilk telefonu oldu. IP67 sertifikasına sahip iPhone 7 bir metre derinlikte yarım saat boyunca su sızıntılarına direnç gösterebilecek.

id530902

Telefondaki pil ise 1.960 mAh büyüklüğünde. iPhone 6s’te yer alan 1.715 mAh  kapasiteli pile göre ufak bir artış göze çarpıyor. Ancak mevcut pilin nasıl bir performans sunacağı telefon satışa sunulduktan sonra gerçekleştirilecek pil testlerinde göreceğiz.

iPhone 7’de dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise basınca duyarlı home butonu. Parmak izi tarayıcısına ev sahipliği yapan home butonu iki nesildir kullanılan ekran gibi artık basınca duyarlı.

Fiyat ve çıkış tarihi

Yeni iPhone, 16 Eylül tarihi itibariyle satışa sunulacak. Telefonun ülkemize ise 26 Eylül tarihinde giriş yapması bekleniyor. 32/ 128/256 GB depolama versiyonları şeklinde satışa sunulacak telefonun giriş fiyatı 649 dolar olarak açıklandı. Telefonun Türkiye fiyatının ise 3.800 lira seviyesinde olması bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu