Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

iPhone 16 Yapay Zeka ile Gelecek mi? Yoksa Sadece O Modellerde mi Olacak?

Apple'ın yeni nesil yapay zeka tanıtımı sonrası iPhone 16 Yapay Zeka desteğine tamamen sahip olacak mı? Tartışması başladı.

Apple geçtiğimiz hafta WWDC 2024 yani Geliştiriciler Konferansı 2024 etkinliğinde yapay zeka desteğini resmen açıkladı. Apple Intelligence adı verilen yeni nesil yapay zeka ile ilgili oldukça konuşuldu ama bu noktada yapay zekanın özelliklerinden değil de eski modellere gelmemesinde bahsedildi. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerine bile yapay zeka desteğinin verilmeyecek olması iPhone 16 Yapay Zeka desteğini tüm modellerinde alacak mı endişesi yarattı.

Açıkçası bu haklı bir sebep zira Apple, son yıllarda şöyle bir politika benimsiyor. Apple, Pro ve Pro Max modellerinde yeni geliştirdiği işlemcisini kullanırken düz model iPhone ve Plus modellerinde ise bir yıl önceki işlemcisini kullanıyor. Bundan dolayı da yeni nesil iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerinde A17 Pro işlemcisi yerine A17 işlemcisi kullanılabilir denemeye başlandı. Bu da yeni nesil iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modellerinin yapauy zeka desteği olmayacağı anlamı taşır ki; bu tam bir fiyasko olur.

iPhone 16 Pro Max pil
iPhone 16 Pro Max pil

iPhone 16 Yapay Zeka ile Gelecek mi?

Zaten her nereden bajarsanız bakın bu yıl tanıtılan bir özelliğin bu yıl satın aldığınız bir telefona verilmeyecek olmasını bir Android kullanıcısına anlatamazsınız ama iPhone kullanıcıları telefonları güncelleme ile yavaşlatıldığındaki anlayışı da yine gösterecektir diye tahmin ediyoruz.

Tüm bunlarla birlikte Apple’ın yeni nesil iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modellerinde bugün satılan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde kullandığı A17 Pro yonga setini kullanması bundan sonra satılacak iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinin de satışlarını baltalayacaktır diye düşünmüyor değiliz. Biz Apple’ın bir şekilde yeni nesil iPhone 16 ailesinin tümüne yapay zeka vereceğini öngörüyoruz. Bu da yeni nesil A18 Bionic yonga setinin tüm seride kullanılması ile olabilir. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modellerinde A18 ve iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinde A18 Pro Bionic yonga setinin kullanılması ile bu sorun tamamen aşılabilir. Bakalım Apple Yapay Zeka ürün gamında bir değişiklik yapacak mı?

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu