Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

iPhone 16 Pro ve Pro Max Satın Almak İçin İki Önemli Neden

iPhone 16 Pro ve Pro Max modelleri, Apple A18 işlemciye ve yeni iOS 18 özellikleri için önemli ölçüde güçlendirilmiş bir NPU'ya sahip olacak.

Daha önceki raporlarda Apple’ın iOS 18 ve iPhone 16 serisinin lansmanıyla yapay zeka ile ilgili özellikleri sunmayı planladığı bildirilmişti. Şirket şu anda Haziran ayında düzenlenecek WWDC 2024 etkinliğinde tanıtılacak çeşitli yapay zeka araçları üzerinde çalışıyor. Tanınmış analist Jeff Pu iPhone 16’nın, şirketin iOS 18 ile birlikte yapay zeka özelliklerine sahip ilk cihazı olacağını belirtti. iPhone 16 serisinin, iOS 18 ile birlikte gelen üretken yapay zeka özellikleri için önemli ölçüde yükseltilmiş bir Neural Engine’e sahip olacak. iPhone 16 Pro ve Pro Max modelleri, gelişmiş yapay zeka özelliklerinin yanında A18 işlemciyle donatılacak.

Economic Daily News’e göre, Apple’ın iPhone ve Mac için yakında çıkacak A18 ve M4 yongaları, ek çekirdeklerle önemli ölçüde yükseltilmiş Neural Engine performansına sahip olacak. Daha fazla çekirdeğe sahip bir Neural Engine, daha hızlı yapay zeka ve makine öğrenimi görevlerine izin verdiği için çeşitli avantajlar sunacak.

Şirketin özel üretken yapay zeka modellerini geliştirmede nasıl atılımlar yaptığını daha önce bildirmiştik. Apple, kullanıcıların görselleri kullanıcı komutlarına göre canlandırmasına olanak tanıyan Keyframer gibi çok çeşitli araçlar üzerinde çalışıyor. Bu ayın başlarında, Apple’ın doğal dil komutlarına dayalı olarak görüntüleri düzenleyebilen ve değiştirebilen üretken yapay zeka teknolojisindeki atılımından da söz etmiştik. Tüm bu yükseltilmiş Neural Engine, iPhone 16 serisinde daha iyi işleme olanağı sağlayabilir.

Apple ayrıca şu anda Google Asistan’ın gerisinde kalan dijital asistanını da yükseltmeyi planlıyor. Üretken yapay zeka teknolojisi sayesinde Siri, sorguların bağlamını yükseltilmiş bilgilerle anlayabilecek. Apple’ın bu yılın sonlarında iPhone 16 modelleriyle birlikte A18 çipini de piyasaya sürmesi bekleniyor. Ayrıca yeni çip nedeniyle üretken yapay zeka özelliklerinin yalnızca iPhone 16 (Pro ve Pro Max) modellerinde kullanılabilmesi bekleniyor.

Apple buna ek olarak Neural Engine’in Mac’lerdeki performansını gelecek M4 yongalarıyla iyileştirmeyi planlıyor. Mac’lerin çoğunda hâlâ 16 çekirdekli Neural Engine bulunurken, Mac Studio ve Mac Pro’da M1 Ultra ve M2 Ultra yongalarına sahip 32 çekirdekli Neural Engine bulunuyor.

Öte yandan Webtekno’da yer alan bir habere göre iPhone 16 Pro Max, iPhone tarihindeki en yüksek kapasiteli pile sahip olacak. Batarya boyutunun %5 büyüyeceğine dair iddialar var. Bu çok büyük görünmese de enerji tüketimindeki iyileştirmeler ile ömrün uzayacağını tahmin edebiliriz. Geçen yılki Pro Max’te 4.441 mAh batarya olduğunu söyleyelim. Yani yenisinde 4.676 mAh civarlarında bir batarya olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu