Akıllı TelefonAppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriGündemiPhoneMobiroller

iPhone 15 USB-C ile Gelmek Zorunda!

Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı iPhone 15 serisi için Avrupa Birliği yasa çıkardı. Apple da artık seve seve USB-C kullanacak.

Apple, bu yıl iPhone 14 ailesinde yine Lightning bağlantısını kullanarak hayal kırıklığı yaratmıştı. Ancak bu durum iPhone 15 serisi ile kökten değişecek. Çünkü Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından alternatif şarj tekniklerinin kaldırılması yönünde yapılan büyük oylamanın ardından, 2024’te mobil cihazlar için standart bir şarj cihazı kabul edilecek.

2024’ün sonuna kadar tüm küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazlarda USB-C şarj bağlantı noktasının yer alması gerekiyor. AB’de pazarlanmak için. Buna akıllı telefonlar ve tabletler, kameralar, kulaklıklar ve taşınabilir oyun sistemleri dahil mobil cihazlar dahil. Parlamento on yıl boyunca tek bir şarj cihazı talep etti. Yeni yasa Salı günü meclis oturumunda 602 lehte, 13 aleyhte ve 8 çekimser oyla kabul edildi.

Yeni kurallara göre, tüketiciler her yeni cihaz satın aldıklarında yeni bir şarj cihazı almak zorunda kalmayacaklar. Bunun yerine, çok çeşitli küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazlar için tek bir şarj cihazı kullanabilecekler.

Tüm firmalar, kablolu kablo ile şarj edilebilen tüm yeni telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklık ve mikrofonlu kulaklıklar, avuçiçi video oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörler, e-okuyucular, klavyeler, fareler, taşınabilir navigasyon sistemleri, kulaklıklar ve dizüstü bilgisayarlar. ve 100 Watt’a kadar güç kullanmak için bir USB Type-C bağlantı noktasına sahip olmanız gerekir.

Kablosuz şarj giderek yaygınlaştıkça, Avrupa Komisyonu, olumsuz tüketici ve çevresel etkilerden kaçınmak için 2024 yılına kadar uyumluluk kriterlerini gerçekten standart hale getirecek. Tüketiciler, özel etiketleme sayesinde mevcut şarj cihazlarının yeni cihazlarla uyumlu olup olmadığını belirleyebilecekler. Alıcılar, yeni bir ürün satın aldıklarında yeni bir şarj cihazı alıp almamaya karar verebilirler. Bu yeni kurallar, tüketicileri şarj cihazlarını yeniden kullanmaya teşvik edecek ve yılda 250 milyon avroya kadar tasarruf sağlayacaktır. Şarj cihazları, yılda yaklaşık 11.000 metrik ton AB e-atığı oluşturuyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu