iPhone 15 Pro Serisinde 5G Çok Hızlı

iPhone 15 Pro serisinde önemli ölçüde geliştirilen bir diğer özelliğin 5G bağlantısı olduğu anlaşıldı. Önceki modele göre gelişme yüzde 24 seviyesinde.

Apple, 2020’de piyasaya sürdüğü iPhone 12 serisinden bu yana telefonlarında 5G bağlantısına yer veriyor.  O zamandan bu yana Apple, iPhone‘un 5G performansını sürekli olarak iyileştirmekte. Yeni bir rapora göre iPhone 15 Pro serisinin 5G modem çipinin önceki nesle göre %24’e kadar daha hızlı olduğu bildirildi.

Bu rapor, bir internet hızı ölçüm aracı olan SpeedSmart’tan gelmektedir. SpeedSmart, iPhone 15 Pro ve Pro Max’in 5G iletişim hızlarını büyük Amerikan operatörleri AT&T, T-Mobile ve Verizon’da test etti. Rapor, iPhone 15 Pro’nun her üç operatörde de daha yüksek 5G iletişim hızlarına sahip olduğunu ve indirme hızlarının önemli ölçüde arttığını ortaya koyuyor.

Bunların arasında Verizon operatörü, iPhone 14 Pro’nun ortalama 195,83 Mbps indirme hızına ve iPhone 15 Pro’nun ortalama 243,06 Mbps indirme hızına ulaşmasıyla en önemli gelişmeyi yaşadı. Bu veriler indirme hızında %24’lük bir iyileşme sağlandığı anlamına geliyor.

T-Mobile’da iPhone 15 Pro, 300,92 Mb/sn ile en hızlı ortalama 5G indirme hızıyla %22 iyileşme gösterdi. AT&T’de indirme hızları ortalama %14,6 daha hızlı olup 204,34 Mbps’dir. Bununla birlikte, yükleme hızları üç ana operatörün tamamında çok az değişiklik gördü.

Geliştirilmiş 5G performansı, SpeedSmart’ın önerdiği gibi 15 Pro ve Pro Max modellerindeki daha iyi modemden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar Apple bu cihazlardaki modemi resmi olarak açıklamamış olsa da SpeedSmart, Pro modellerinin Qualcomm’un üç önemli gelişme sunan Snapdragon X70 modemini kullandığını öne sürüyor:

  • Önemli ölçüde daha düşük güç tüketimi
  • Daha iyi 5G taşıyıcı toplama yetenekleri
  • iPhone baz istasyonundan uzaktayken daha iyi bağlantı

Apple’ın kendi 5G modemlerini geliştireceğine dair söylentiler olsa da şirket, Qualcomm ile modem tedarik anlaşmasını 2026 yılına kadar uzattı. Bu da Apple’ın birkaç nesil iPhone’a kadar kendi modem teknolojisini tanıtmayabileceği anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu