iPhone 15 Pro Serisi İçin Periskop Kamera Test Ediliyor

iPhone 15 Pro ve Pro Max’in periskop kameraya sahip olacağı neredeyse kesinleşti. Apple kameraları test etmeye başladı.

Son dönemde yayınlanan raporlara bakılırsa iPhone 15 serisinde büyük bir değişim yaşanacak. iPhone 15 ve 15 Plus’taki en önemli değişim çentik yerine dinamik adaya geçiş olacak. iPhone 15 Pro serisinde ise donanım tarafında ciddi yükseltmeler gerçekleşecek.

Apple, iPhone 14 Pro serisinde altı yıl sonra 12 megapiksel kamera yerine 48 megapiksellik sensöre geçiş yaptı. Seride ayrıca ultra geniş açılı ve telefoto kameralar yer alıyor. 2023’te tanıtılacak Pro modellerde telefoto kameranın yerini periskop kamera alacak. Bu iddiayı destekleyen çok önemli bir gelişme yaşandı.

iPhone 15 Pro Periskop Kamera İle Geliyor

Analist Jeff Pu’ya göre Apple, bu yıl iPhone 15 Pro’yu 5x optik yakınlaştırmalı bir periskop lensle donatacak. Kaynak ayrıca Apple’ın Zhejiang Lante Optics ile iş görüşmeleri içinde olduğunu ve şu ana kadar kamera sevkiyatının 100 milyon adede ulaştığını bildiriyor.

Şu ana kadar 100 milyon kamera tedariki demek periskop lensin hem Pro hem de Pro Max (ya da Ultra) modellerinde yer alacağını onaylıyor. Periskop kamera ile birlikte yeni iPhone’lar çok daha etkili yakınlaştırma gerçekleştirebilecek. Bu hamle aynı zamanda telefonların DxOMark kamera puanlarını daha yukarı taşıyacaktır.

Öte yandan Apple, bu yıl duyuracağı Pro modellerinde köşeli hatlar yerine daha yumuşak görünen oval kenarlar kullanacak. Bu noktada kaynaklar Pro ailesindeki tasarım dilini iPhone 5C modeline benzetiyor.

Başa dön tuşu