iPhone 15 Düğmesiz Tasarımı ile İlke İmza Atacak

Apple’ın 2023’ün sonunda tanıtacağı iPhone 15 ailesi hakında bilgiler geldi. Bu seride fiziksel hiçbir düğme yer almayabilir.

Apple’ın önümüzdeki yılın sonunda tanıtacağı iPhone 15 modelleri ile ilgili ayrıntılar çoktan ortaya çıkmaya başladı. Bugün gelen yeni bir rapor, iPhone 15 Pro modellerinin düğmesiz olacağını gösteriyor. Tanınmış analisti olan Ming-Chi Kuo, USB-C bağlantı noktasının gelecekteki modellerde kullanımını doğrulayan bilgileri açıkladı.

Peki, “düğmesiz tasarım” tam olarak ne anlama geliyor? Yeni iPhone modellerinin ses seviyesi ve güç düğmeleri katı hal düğmesi tasarımı kullanabilir. Bu, fiziksel düğmelerin yerini alacak ve vücuda entegre edilecek. Apple, fiziksel bir düğme hissini simüle etmek için katı hal düğmelerinin içindeki Taptic Engines’i kullanacak.

Bu, iPhone 7, SE2 ve diğer cihazlarda görülen ana ekran düğmesi tasarımına benziyor. Apple’ın sessize alma düğmesini kaldırıp kaldırmayacağı belli değil. Ming-Chi Kuo ayrıca iki potansiyel büyük taptic motor tedarikçisi hakkında bilgili sızdırdı. Bunlar Luxshare ICT ve AAC Tech olacak. Raporlara göre, her iki Çinli şirket de Apple’ın kararının bir sonucu olarak 2023’te taptic motor sevkiyatlarında yıldan yıla %80-100’lük bir artış bekliyor.

iPhone 15 Ultra

Ayrıca iPhone 15 modellerinin USB Tip C bağlantı noktasına sahip olacağını da doğruladı. Firmanın çeşitli yetkililerden evrensel standarda uyması için önceki baskısı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Bunun yanı sıra Apple’ın “Pro Max” telefonunu “Ultra” olarak yeniden adlandırması ve iPhone 15 Pro’ları ve iPhone 15 modellerini farklılaştırması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu