iPhone 15 Çıkışından Bu Yana Ne Kadar Değer Kaybı Yaşadı?

Satışa sunulduğu günden bu yana iPhone 15 serisinde gerçekleşen değer kaybı hesaplandı. iPhone 14'e göre daha bir sonuç ortada.

Bir akıllı telefon ne kadar pahalı olursa olsun, kutusundan çıkardığınız anda değerini kaybetmeye başlar. Tabii değer kaybı tüm modellerde aynı oranda gerçekleşmez. Örneğin toplumda oluşan bir algıya göre iPhone’larda bu kayıp en az seviyede gerçekleşiyor. Yeni bir araştırma bu algıyı bir kez daha doğruluyor. Akıllı telefon takas sitesi SellCell, tarafından yayınlanan bir raporda birkaç hafta önce çıkış yapan iPhone 15 serisi ve Pixel 8 serisindeki değer kaybı hesaplandı.

İşte iPhone 15 Serisindeki Değer Kaybı

Şaşırtıcı olmayacak şekilde iPhone 15 ailesi, Pixel 8 serisine göre daha yav değer kaybediyor. Apple‘ın akıllı telefonları, değerlerini koruma konusunda Android telefonlardan daha iyi görünüyor.

Raporda şaşırtıcı olan gelişme ise değer kayıplarındaki oran. iPhone 15 serisi, Eylül ayı sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana değerinin yüzde 28,8’ini kaybetti. Bu, ortalama olarak bir iPhone 15 modelinin değerinin yaklaşık bir ay öncesine göre 338 dolar daha düşük olduğu anlamına geliyor.

İyi tarafı, iPhone 15 serisi, iPhone 14 serisi kadar hızlı değer kaybetmiyor. Ancak iPhone 15 serisi, değerini koruma konusunda en iyi performansı gösteren iPhone 13 serisi kadar iyi olamadı. Piyasaya sürülmesinden bir ay sonra iPhone 13 serisinde değer kaybı sadece yüzde 18.7 oranında gerçekleşti.

Pixel 8 serisinde kısa süre içerisindeki değer kaybı yüzde 63.7 seviyesinde gerçekleşti. Bu, iPhone 15 serisine göre iki katından daha fazla değer kaybı anlamına geliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu