Genel

iOS 18 ile Birlikte Siri Artık Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Olacak

Apple'ın yeni iOS 18 sürümündeki yapay zeka özelliklerinden Siri yazılımı da nasibini alacak. İşte yeni Siri'nin özellikleri...

Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) kapsamında duyuracağı iOS 18 yazılımı merakla bekleniyor. Cupertino merkezli teknoloji devinin iOS 18 ile birlikte tanıtacağı yapay zeka özelliklerinin odağında Siri yazılımı da bulunuyor. Apple Insider‘a göre Siri’nin yeni güncellemeyle doğal dil komutlarını anlama yeteneği güçlenecek. Siri’yi artık görevler için belirli söz dizimine ihtiyaç duymanın ötesine taşımak isteyen Apple, artık kullanıcıların örneğin ‘kahve makinesini aç’ gibi komutlar yerine ‘Hey Siri, biraz kahve istiyorum’ gibi doğal cümleler kullanabileceğini belirtti.

iOS 18 ile Birlikte Siri Yapay Zeka Yeteneklerine Sahip Olacak

İşte beklenen yeni Siri’nin dikkat çekici özellikleri:

  • Kamera: Siri, kamera kontrolü için kullanıcının sesli komutlarına yanıt verebilecek. Kullanıcılar sesli komutları kullanarak video ve fotoğraf modları arasında geçiş yapabilir, deklanşör zamanlayıcısını başlatabilir ve ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilir. 
  • Posta: Posta uygulaması için Apple, e-postaları otomatik olarak sınıflandırmak amacıyla makine öğrenimini kullanarak Gmail’den bir sayfa ödünç alıyor. Üstelik Siri, e-posta oluşturma, gönderme ve planlama, e-postaları önemsiz olarak işaretleme, hatırlatıcı ayarlama, e-postaları özetleme ve “akıllı yanıtlar” oluşturma gibi görevleri yerine getirecek.
  • Fotoğraflar: Apple ayrıca üretken yapay zeka tarafından desteklenen bir fotoğraf düzenleme özellikleri paketi de sunabilir. Özellik kümelerinin listesi, üretken yapay zeka kullanarak fotoğraflardan istenmeyen nesneleri kaldırma ve boşlukları doldurma, içindeki insanlara veya hayvanlara göre belirli fotoğrafları arama ve yapay zeka destekli filtreler uygulama gibi Pixel telefonlarda bulunanlara benzer olabilir.

  • Safari: Safari’deki Siri entegrasyonu, Google Gemini’nin Android’de sunduğu işlevselliğe benzer şekilde web sayfası özetleri sunabilir. Ek olarak kullanıcılar, yeni sekme grupları oluşturmak ve özel sekmeleri açmak için sesli komutlar bekleyebilirler.
  • Sesli Notlar: Siri, tamamen eller serbest sesli not kaydına olanak tanıyacak. Kullanıcılar sesli komutlar aracılığıyla Siri’ye yeni bir kayıt oluşturması, konuşmaya başlaması, kaydı durdurması, belirli bir ad ataması ve hatta belirlenen bir klasöre taşıması talimatını verebilir.

Bir başka Apple kaynağı olan Mark Gurman ise tüm özelliklerin hemen kullanıma sunulmayacağını belirtiyor. Bazı özellikler WWDC kapsamında duyurulsa da tüm özelliklerin 2025 yılına kadar kademeli verileceğini ifade etti.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu