Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOS

iOS 18, Bazı Özellilkeri One UI 6.1’den Alacak

Yeni bir rapora göre iOS 18 sürümündeki bazı yapay zeka özellikleri, Samsung'un One UI 6.1'de yer verdiği özelliklere benzeyecek.

Yapay zeka destekli özelliklerde son dönemde yaşanan patlamanın ardından Samsung, Galaxy S24 ve One UI 6.1 ile birçok yapay zeka destekli özelliği duyurdu. Apple çok geride kalmak istemiyor ve raporlar, iOS 18 güncellemesiyle yapay zeka konusunda büyük ilerleme kaydedeceğini gösteriyor. Bu özelliklerden bazıları Samsung’dan ilham almış gibi görünüyor. iOS 18 sürümünde yer alacak yapay zeka özellikleri neler göz atalım.

iOS 18 Yapay Zeka Özellikleri

Son raporlar, iOS 18‘in, web sayfalarını Safari web tarayıcısında özetleme yeteneği de dahil olmak üzere, yapay zeka destekli çeşitli özellikler getireceğini gösteriyor. Bu, Samsung Internet’in Tarama Yardımı özelliğine benziyor. Üstelik yeni ‘Web Silgisi’ özelliğinin, kullanıcıların web sayfalarından belirli öğeleri kaldırmasına olanak tanıyacağı bildiriliyor.

iOS 18‘deki Notlar uygulamasının, Sesli Notlar uygulamasına geçmeden ses kaydetmeye izin vereceği bildiriliyor. Bu, öğrencilerin daha iyi bir bağlama sahip olmak için eşzamanlı olarak not almalarına ve dersleri kaydetmelerine olanak tanıyan Samsung Notlar’ın ses kayıt özelliğine benziyor.

Görünüşe göre Apple, iOS 18 ile birlikte Hesap Makinesi uygulamasına da birim dönüştürücü eklemeyi planlıyor. Bu özellik, Samsung Hesap Makinesi uygulamasında da mevcut. Apple’ın Samsung’un bir adım ilerisine giderek Hesap Makinesi uygulamasını Notlar uygulamasıyla entegre etmesi bekleniyor.

ios 18 güncellemesi

iOS 18’in söylentilere konu olan diğer özellikleri arasında Apple Music uygulamasında otomatik çalma listesi oluşturma, Canvas uygulamasında yeni Sahneler özelliği ve Apple Health uygulamasında yapay zeka destekli özellikler yer alıyor.

Verimliliği artırmak için Keynote, Numbers ve Pages uygulamalarında üretken yapay zeka destekli özelliklerin de olması bekleniyor. Fitness, Mail ve Fotoğraflar uygulamalarının da AI özelliklerine sahip olacağı söyleniyor ancak bu özelliklerin ne olduğu belli değil. Kullanıcıların, Samsung’un Fotoğraf Yardımı özelliğine benzer şekilde Fotoğraflar uygulamasında daha ayrıntılı düzenlemeler yapabilmesi mümkün olacaktır.

Ayrıca iOS 18’deki Mesajlar uygulamasına da RCS desteği getirilecek ve sonunda Android kullanıcılarıyla daha yüksek kalitede anlık mesajlaşmaya olanak sağlanacak. Galaxy telefonlarındaki standart Mesajlar uygulaması zaten RCS desteğine sahip.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu