GenelGüncel Teknoloji HaberleriGündemİnternetMobirollerTeknoloji

İnternete Yüzde 67 Zam Yapıldı İddiasına Yanıt Geldi

Türk Telekom geçtiğimiz günlerde internete yüzde 67 zam yapıldı iddialarına yanıt verdi. Peki, bu zam neye yapıldı? İşte detaylar.

Geçtiğimiz günlerde internet paketleri için korkutan haberler ortaya çıkmıştı. Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde internete yüzde 67 zam yapıldı iddiaları ortaya atılmıştı. Biz bu zamların internet paketlerine değil port fiyatlarına yapıldığını belirtmiştik. Bugün ise Türk Telekom cephesinden konuyla ilgili açıklama geldi.

Türk Telekom; “Bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir.

Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.” açıklamasında bulundu.

internet Fiyatı

Port fiyatlarındaki bu artışın son kullanıcıya nasıl yansıyacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak tahminlere göre bu zam yüzde 3 veya 4 seviyesinde olacak. Daha net bilgi için biraz daha beklememiz gerekiyor. Bakalım internet servis sağlayıcıları zam miktarını ne zaman açıklayacak?

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu