Intel 14. Nesil İşlemcilerine Mobil Yolu Göründü!

Kısa süre önce tanıtılan Intel 14. Nesil işlemcilerin PugetBench listesinde dizüstü bilgisayarlara geleceği görüldü.

Raptor Lake Refresh mimarili Intel 14. Nesil işlemciler kısa süre önce tanıtıldı. Masaüstü versiyonunda önceki nesle göre çok fazla bir performans artışı yaşanmaması çoğu kişi tarafından bekleniyordu. Fakat 14. nesil işlemciler sadece masaüstü versiyonuna sahip olmayacak. Yakın tarihli bir PugetBench listesi, Raptor Lake Refresh mimarili işlemcilerin dizüstü bilgisayarlara geleceğini doğruladı.

Intel 14. Nesil Raptor Lake Refresh Mimarili İşlemciler Mobile Geliyor!

 

PugetBench listesinde görünen Intel Core i7-14700HX işlemcisi ve Intel’in Arc A570M grafik kartına sahip bir dizüstü bilgisayarı modeliydi. Bu test sonuçlarında ekran kartı skoru 80.9 ve genel skorda ise 98.2 puana sahip oldu. Sistem 4800 MHz hızında çalışan 64 GB DDR5 bellek ile desteklendi.

Bu testte Core I7-14700HX’in özellikleri görünmüyor ve masaüstü versiyonuna bakarak saat hızlarında Core i7-13700HX’e göre artış olduğunu söyleyebiliriz. Çekirdek sayılarında ise bir farklılık olduğunu düşünülmüyor.

Görünüşe göre 14. nesil dizüstü bilgisayarlar çoğunlukla NVIDIA’nın RTX 40 GPU’larını kullanacak. Sebebi ise mobil tarafında en iyi grafik birimi RTX 40 serisi ekran kartları.

Intel’in 14. Nesil Raptor Lake Refresh mimarili mobil işlemcileri ne zaman tanıtacağı henüz netlik kazanmadı. Şu an 3 adet işlemci testlerde göründü: Core i9-14900HX, Core i7-14700HX ve Core i5-14650HX. Intel’in yeni tanıtacağı işlemcilerin daha yüksek TDP değerlerine sahip olacağından termal anlamda sorunlar yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle firmaların soğutma çözümleri üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Meteor Lake dizüstü bilgisayar işlemcilerinin Aralık ayında piyasaya çıkacağı tahmin edildiğinden, Raptor Lake Refresh mimarisinin 2024 yılı başında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu