Instagram’da Hikaye Süresi Değişiyor!

Instagram, "Benim Haftam" isimli yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Buna göre platform Hikayeler özelliğini kökünden değiştiriyor.

Instagram, kuşkusuz son yılların en popüler sosyal medya platformlarının başında geliyor. Uygulamanın bu muazzam başarısının ardında ise rakiplerinden “ilham aldığı” özellikler var. Örneğin hepimizin çekmek ve izlemek için her gün saatler harcadığı Reels, özünde bir TikTok özelliği. Şirketin bir diğer popüler özelliği Hikayeler için de durum benzer. Bu da şirketin bir dönemki en büyük rakibi Snapchat’ten alınma. Ancak Instagram, bu minik esinlenmelerini olduğu gibi almıyor. Zaman içerisinde bir şeyler katıyor ve değiştiriyor. Örneğin şimdi de platforma bir haftalık Hikayeler özelliği geliyor.

Instagram’da Story (Hikaye) Süresi Değişiyor

Instagram’a hikaye atmak pek çoğumuzun gün içerisinde defalarca tekrarladığı bir şey. Ancak bu paylaşımların belirli bir süresi var. En fazla 60 saniye uzunlukta olan Hikayeler, 24 saat Anasayfa’da kalıyor ve daha sonra kayboluyor. Dileyen kullanıcılar ise bunları “Öne Çıkanlar” kısmına ekleyerek profilinde sergileyebiliyor. Ancak son ortaya çıkan sızıntılar Instagram’a “Benim Haftam” adı altında yeni bir Hikayeler özelliği geldiği ortaya çıktı.

Her özelliği kullanıma sunmadan önce kısıtlı bir kullanıcı grubunda test eden Instagram, burada da benzer bir prosedür izledi. Platform şu anda “Benim Haftam” özelliğini test ediyor. Asıl merak edilen ise bunun nerede gözükeceği. Her ne kadar takip ettiğimiz her insana “çok” sevsek de bazı kullanıcılar adeta Hikayeler bölümünde yaşıyor. Hele o her paylaşımı link yönlendirmesi olan influencer’lar kesinlikler bu özelliğin suyunu çıkarabilecek gibi duruyor.

Ne yazık ki 7 gün kalacak olan Hikayeler özelliği hakkında şimdilik elimizde daha fazla bilgi yok. Ancak kısa süre içerisinde yayınlanması ve kalıcı olup olmayacağına karar verilmesi bekleniyor. Instagram daha önce de IGTV gibi pek çok özellik denemiş ve bunlardan popüler olmayanları kaldırmayı tercih etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu