IMEI Klonlama Sona Eriyor, Yasa Yolda

IMEI klonlama ile ilgili yeni önlemler alınıyor. Yapılan kanun teklifine göre artık klonlama yapılamayacak. İşte detaylar.

Türkiye’de IMEI klonlama işlemlerine yeni bir önlem yolda. Aktarılan bilgilere göre bu klonlama işlemi artık kontrolden çıkmış. Kaynaktan gelen bilgiler, bu konu hakkında büyük bir düzenlemenin yolda olduğunu aktarıyor. TBMM’ye sunulan kanun teklifi, IMEI klonlama sürecini büyük bir ölçüde ortadan kaldıracak. Gelin kanun teklifinin detaylarına göz atalım.

1 Yıl Boyunca Sinyal Vermeyen Telefonlar Kapatılacak

Şu anda 7 yıl boyunca şebeke almayan cihazların IMEI bilgileri pasif duruma kaydediliyor. Yani siz 7 yıl boyunca o cihazı SIM kartsız kullandığınızda, telefonunuzun IMEI bilgisi artık kullanım dışı oluyor. Şimdi ise yapılan bir kanun teklifi bu 7 yıl olan süreyi, 1 yıla indirecek.

Yani 1 yıldır sinyal alınamayan ve kayıtlı bir IMEI’si olan bir cihazın IMEI bilgisi artık pasif duruma geçecek. Böylece eski telefonların IMEI bilgilerini yeni telefonlara klonlamak büyük oranda kısıtlanacak. Konu hakkındaki düzenlemenin gerekçeleri ise şu şekilde:

“Yapılan tespitlerde yurda kaçak olarak getirilen cep telefonlarının kullanıma açılması için klonlama işleminin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi ve cep telefonlarına klonlanacak IMEI havuzunun geniş olması gibi etkenlerin kaçakçılık faaliyetlerinin devam etmesinde önemli role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle IMEI havuzunun daraltılması ve usulsüz kullanımın engellenerek caydırıcılığın artırılması amacıyla madde kapsamında 5809 sayılı kanunun 57. maddesinin üçüncü fıkrası ile; halihazırda yedi yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınması süresi bir yıla düşürülerek, son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI’lerinin BTK tarafından pasife alınması amaçlanmaktadır.”

Başa dön tuşu