Elektrikli ArabaGüncel Teknoloji HaberleriHarmonyOSHuawei

Huawei ve JAC, Lüks Elektrikli Otomobiller Üretecek

Huawei ve JAC, lüks elektrikli otomobiller üretecek. Şu sıralar elektrikli otomobil gündemiyle yoğun olan markanın yüzü geliyor.

4 Aralık 2023 07:30

Çinli teknoloji devi Huawei, lüks elektrikli araçların yaratılmasına yönelik bir yolculuğa çıkmak için Nio’nun üretim ortağı Anhui Jianghuai Otomobil Grubu (JAC) ile güçlerini birleştirdi. Bu ortaklık, pazarın lüks kısmına özellikle dikkat edilerek tüketicilerin gelişen ihtiyaçlarını karşılayan akıllı, internete bağlı akıllı otomobillere odaklanacak.

JAC ve Huawei, Anhui eyaletinin Hefei kentinde, elektrikli araçları ortaklaşa geliştirme konusundaki kararlılıklarını pekiştiren dönüm noktası niteliğinde bir anlaşma imzaladı. İşbirliği, tamamı Huawei’nin son teknoloji akıllı otomobil çözümleri tarafından desteklenen üretim, satış ve servisi kapsayacak şekilde ürün geliştirmenin ötesine uzanıyor.

İlginç olan, Huawei ve Seres’in halihazırda Aito markası altında elektrikli araçlar üretiyor olması. Bu markanın başlangıçta lüksün simgesi olması amaçlanmıştı ve Aito M5 ilk çığır açıcılardandı. Görünüşe göre Huawei, EV pazarının belirli bir alanına daha dar bir şekilde odaklanmak için başka bir markaya daha ihtiyacı olduğuna karar verdi.

Bu yeni ortaklığın temel hedefi, yalnızca akıllı değil aynı zamanda internete sorunsuz bir şekilde bağlanan yeni nesil lüks EV’ler yaratmak. Amaç, kullanıcıların sürekli gelişen beklentilerini karşılamak için bu modelleri sürekli olarak yükseltmek ve geliştirmek. JAC, zengin otomotiv uzmanlığıyla ürün geliştirmede liderliği üstlenecek.

JAC, üretim yeteneklerini tam anlamıyla güçlendirmek için gelişmiş bir üretim üssü kurmaya hazırlanıyor. Bu hamle, şirketin pazarın en üst düzeylerinde rekabet edecek yüksek kaliteli elektrikli araçlar üretme konusundaki kararlılığını yansıtıyor. Anlaşmaya göre, Huawei veya belirlenmiş bir üçüncü taraf, ortak modellerin küresel satış ve dağıtımını münhasıran üstlenecek.

Anlaşmanın on yıl sürmesi planlanıyor ve JAC’ın 2023’teki mali durumu üzerinde hemen bir etkisi olmayacak. Ancak, gelecekteki büyüme ve pazar varlığı açısından her iki şirket için de büyük umut vaat ediyor.

JAC ve Huawei arasındaki ortaklık artık resmi olsa da bazı önemli ayrıntılar açıklanmadı. İşbirliğinin bir ortak girişimin kurulmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ya da ilk ürünün pazara ne zaman çıkmasını bekleyebileceğimiz belli değil.

Raporlar, JAC ve Huawei’nin ultra üst düzey lüks EV pazarını hedeflediğini ve fiyat aralığının 800.000 RMB (yaklaşık 104.400 €) civarında olduğu tahmin edildiğini öne sürüyor.

Bu, Huawei’nin otomotiv dünyasına bir başka atılımı. Teknoloji devi, son teknolojiye sahip araçlar üretmek için şimdiden Seres Group ve Chery gibi otomobil üreticileriyle güçlerini birleştirdi. Ancak JAC ile yapılan işbirliği, JAC’a Huawei’nin kapsamlı mühendislik ve geliştirme uzmanlığından faydalanması için eşsiz bir fırsat sunuyor ve daha esnek bir işbirliğinin önünü açıyor.

İlginç bir şekilde, analist Ming-Chi Kuo, JAC-Huawei ortaklığından doğan spesifik bir projeye ışık tuttu – yaklaşık 1 milyon RMB fiyatına sahip bir MPV modeli. Bu modelin, lansman sonrasında yılda yaklaşık 50.000 adet sevkıyat yapma gibi iddialı bir hedefle 2024 yılının ikinci çeyreğinde seri üretime girmesi bekleniyor. Açıkçası, hem Huawei hem de JAC, Zeekr 009 ve Volvo EM90’ın pazarda bir yer oluşturmasını izliyor ve şimdi de bu pastadan bir parça istiyorlar.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu