Huawei ve Honor, Akıllı Telefon Satışlarına Damga vurdu

Üçüncü çeyrek itibariyle akıllı telefon satışlarında düşüş sürerken sadece Huawei ve Honor pazar paylarını artırdı.

Küresel akıllı telefon pazarı 2023’ün üçüncü çeyreğinde düşüş yaşamaya devam etti. Yayınlanan yeni bir rapora göre yıllık bazda %8’in altında bir gerileme söz konusu. Bütün markalar bu düşüşten payını aldı, ancak Huawei ve Honor bu zorlu süreçte büyüme kaydeden iki marka oldu.

CounterPoint araştırması tarafından yayınlanan verilere göre akıllı telefon pazarı, üst üste dokuzuncu çeyrekte düşüş kaydetti.  2023’ün 3. çeyreğinde Samsung, küresel akıllı telefon sevkiyatının %20’sini elinde bulunduruyor. Apple %15 ile ikinci, Xiaomi %12 ile üçüncü ve Oppo %8 pazar payıyla 4. sırada yer alıyor. Vivo, pazarın %8’ini elinde bulundurarak 5. sırada yer alıyor.

Raporda asıl dikkat çeken nokta ilk beşte yer alan  tüm bu şirketlerin üçüncü çeyrekte sevkiyatta düşüş yaşamasıydı. Bu çeyrekte Samsung yüzde 13, Apple yüzde 9, Xiaomi yüzde 15, Oppo yüzde 15 ve Vivo yüzde 14 değer kaybetti.

Huawei ve Honor Yükselişte

Counterpoint tarafından yayınlanan rapora göre Huawei ile eski alt markası Honor, üçüncü çeyrekte yıllık büyüme kaydeden iki marka oldu. Huawei Mate 60 serisinin Huawei’nin Çin’deki büyümesine büyük katkı sağladığı belirtiliyor. Öte yandan Honor küresel pazarda iyi bir performans sergiliyor. Markanın katlanabilir telefonu Honor Magic V2 şu an Çin’de en çok satan katlanabilir telefon olmayı başarmış durumda.

Yeniden Huawei’ye dönecek olursak, Mate 60 serisinin başarılı satışlarının devam etmesi, telefonların küresel çapta satışa sunulması ve 5G destekli Nova 12 serisinin tanıtılmasıyla birlikte, dördüncü çeyrekte Huawei’yi daha iyi bir neticenin beklediğini söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu