Akıllı TelefonGüncel Teknoloji HaberleriHonorHuawei

Huawei ve Honor Akıllı Telefon Pazarına Damga Vuruyor

Dünyanın en büyük pazarı olan Çin'de Huawei ve Honor fırtınası esiyor. Özellikle Huawei, eski günlerine geri dönmenin sinyalini veriyor.

Akıllı telefon pazarında rekabet hiç bu kadar yoğun olmamıştı. Günümüzde çok sayıda marka, doymuş bir pazarda tutunmak ya da pazar payı kazanmak için amansız bir mücadele veriyor. Üstelik enflasyon gibi dünya çapında hissedilen ekonomik zorluklar, markaların ticari çalışmalarını daha da zorlaştırıyor. Yakın zamanda yapılan bir pazar araştırması bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Counterpoint’e göre, Çin’deki akıllı telefon satışları 2024’ün ilk altı haftasında yıllık bazda %7’lik bir düşüş gördü ve Apple ve Oppo %24’ten fazla düşüş yaşadı. Huawei ve Honor yükselişteki markalar oldu.

Çin’de 2024 yılının ilk altı haftasında akıllı telefon satışlarında düşüş gözleniyor. Apple, OPPO ve vivo gibi lider markalar çift haneli düşüşler yaşadı. Rapora göre Çin’deki genel akıllı telefon satışları 2024 yılının ilk altı haftasında bir önceki yıla göre %7 azaldı.

Huawei ve Honor Yükselişte

Bu dönemde Apple, bir süredir çeşitli pazarlarda benzer sorunlar zaten yaşıyor. Ancak Huawei‘in yeniden dirilişi ve iPhone 15 serisi ile iPhone 14 serisi arasındaki tasarım benzerliği, Apple’ın Çin pazarındaki sıkıntılarını daha da artırdı.

Pek çok marka benzer bir düşüş yaşarken Oppo, kendisini Apple’dan da beter bir durumda buluyor. Şirket, 2023’ün ilk altı haftasına göre yüzde 29’luk bir düşüş yaşadı. Xiaomi yüzde 7, vivo ise yüzde 15’lik bir düşüş yaşadı. Öte yandan iki eski dost Huawei ve Honor artı hanede olan markalar. Huawei bu dönemde satışlarını %64 ​​artırırken, Honor ise %2 büyüme kaydetti.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu