Akıllı TelefonGenelHuaweiSamsungSony

Huawei Mate 60 Pro’daki iPhone’a Rakip Kameranın Arkasından Samsung Çıktı!

Huawei Mate 60 Pro modellerinde Sony değil, Samsung kamera teknolojilerinin kullanıldığı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...

14 Kasım 2023 14:30

Huawei Mate 60 Pro hiç kuşkusuz 2023’ün en tartışmalı telefonu. Bunun asıl nedeni ise üründe kullanılan parçalar. ABD ambargosu ile boğuşan teknoloji devi, Mate 40 Pro’ya kıyasla 60 Pro’da yüzde 47 daha fazla yerli üretim parça kullandı. Ancak bu bile dışa bağımlılığı bitirmeye yetmedi. Huawei ise çözümü ambargoyu delerek izinsizce elde edilen parçalar kullanmakta buldu. Hatta şirket tam da bu yüzden yasal olarak ihraç ettiği  parçaları bile açıklamadı. Tüm dünyadaki teknoloji tutkunları ise bunu kendi çabalarıyla buldu. Şimdi ise yapılan bir inceleme, telefonda kullanılan kamera sensörlerini ve Huawei’in değişen ticari ilişkilerini ortaya çıkardı.

Huawei ve Sony Yolları Ayırdı! Mate 60 Pro Kamerasında Samsung Sensör Kullanıldı!

Bildiğiniz üzere Huawei Mate 60 Pro, üçlü bir kamera dizilimiyle geliyor. Ana kameranın çözünürlüğü 50 Megapiksel ve diyaframı f/1.4 ile f/4.0 arasında gidip gelen değişken diyafram teknolojisine sahip. Diğer iki kamera ise 12 Megapiksel ultra geniş açı lens ve f/3.0 diyaframa sahip 48 Megapiksel telefoto kamera.

Huawei Mate 60 Pro

Ancak şirket bu modelde önemli bir değişiklik daha yaptı. Uzun süredir Sony ile iş yapan Huawei, bu sene Mate 60 Pro’da Samsung kamera sensörleri kullandı. Bu şirketin amiral gemisi modelleri için oldukça yeni. Hatta bazı sızıntılar bunun geçici bir durum olmadığını ve Çinli teknoloji devinin Japon üreticiden artık parça temin etmeyeceğini iddia ediyor.

Üstelik Huawei Mate 60 Pro, elde ettiği başarıyla bu iddiaları güçlendiriyor. Özellikle Çin’de büyük bir başarı hikayesi olan telefon, iPhone 15 serisinin bile satışlarının düşmesine neden oldu. Üstelik telefonun en başarılı bulunan özelliklerinden biri de kamera. Tüm bunlardan yola çıkarak Sony ile Huawei’in iş birliğinin bittiiğini, Samsung ile olanın ise yeni başladığını söylemek mümkün.

İşte Vivo X100 Pro ile Çekilmiş Çok Sayıda Etkileyici Fotoğraf

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu