BilgisayarGüncel Teknoloji HaberleriHuawei

Huawei, Kirin X Serisi Bilgisayar İşlemcisi İddialarına Yanıt Verdi

ABD'nin işlemci atağı sonrasında dizüstü bilgisayar hamlesi merak edilen Huawei'nin Kirin X serisi ile atağa çıkacağı düşünülüyor(du).

Intel ve Qualcomm çip satış lisansının ABD tarafından iptal edilmesinin ardından, kendi geliştirdiği Huawei Kirin X serisi PC çipleriyle ilgili yeni bir söylenti havada uçuşuyor. Bu serinin adı, Huawei ve yöneticileri tarafından sızdırıldığı iddia edilen bir belgede yer aldı.

Raporlar, Huawei HiSilicon Semiconductor Başkanı He Tingbo ve Tüketici İş Grubu Başkanı Yu Chengdong’un ‘Yoldaşlara Mektup’ başlıklı dahili bir belge yayınladığını söylüyor. Ayrıca “Taishan Muharebesi” adlı bir plandan da bahsediliyordu.

Plan, ABD’nin Çin’deki yabancı çip satışlarını sıkılaştırmasının ardından, bilgisayara özel çipler için bir yedek plan gibi görünüyordu.

Plandaki ayrıntılar, hem He Tingbo hem de Richard Yu’nun, Kirin X serisi çip tabanlı PC ürünlerini geliştirmek ve bu yılın sonlarında piyasaya sürmek için en hızlı ve en kaliteli bileşenleri sunmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Her ne kadar Huawei ile bağlantılı birkaç kişi, Kirin X serisi PC yongası söylentilerini yalanlayarak bunun sahte olduğunu belirtti. Yetkililer şu an için böyle bir planın olmadığını belirtti. Bu konuyu araştıran diğer bazı muhabirler böyle bir belge bulamadılar.

İddia edilen dahili belgenin başlangıçta bir söylenti olduğunu unutmayın. Ancak firma içindeki kaynaklar şu ana kadar yöneticilerden bu tür sözler almadı.

Huawei’ye çip lisansının iptali konusundaki görüşü sorulduğunda, şirketin halihazırda satın aldığı ve stokta bulunan çipleri kullanmaya devam edeceğini söyledi. Firma yabancı çiplerin dışında bazı Çinli işlemcileri de kullanıyor.

Teknoloji devi şimdilik PC’lere yönelik gelişmiş çiplerini kesin bir şekilde reddetti. Her ne kadar ilk ayrıntılar şirketin sessizce daha iyi çözümlere sahip yeni bir Kirin PC yonga seti geliştirdiğini gösteriyor. Belki bu yılın sonlarında onu yerde bulabiliriz.

Önceki bazı ayrıntılarda Huawei’nin Kirin PC çipini 2024’ün ikinci veya üçüncü çeyreğinde yeni Qingyun serisi dizüstü bilgisayarlarla birlikte sunacağından bahsedilmişti. Şirket, ticari ürünlerden sonra tüketici dizüstü bilgisayarlarında da kullanabilir.

Kirin PC yonga seti, Apple M3 performansını yeni V130 Taishan mimarisiyle eşleştirebilir. Ayrıca 32 GB RAM ve 2 TB dahili depolamayla gelebilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu