Güncel Teknoloji HaberleriHuaweiTeknoloji

Huawei Kirin İşlemcileri Enerji Tasarruflu Taishan Çekirdekleri Sayesinde Fark Atacak

Huawei'nin yeni Kirin işlemcileri için yeni geliştireceği enerji tasarruflu Taishan çekirdekleri sayesinde rakiplerinin önüne geçecek.

Huawei‘nin hali hazırda mevcut olan Kirin 9000 işlemcilerinin çekirdekleri, önemli performans ve verimlilik vaat eden Taishan çekirdekleri sayesinde eskisinden daha güçlü olmayı bekliyor. X üzerinde Jasonwhoill, 9000s işlemcileri üzerinde Taishan çekirdeklerinin test edildiğini ortaya attı. Atılan iddiaya göre yeni çekirdekler, Geekbench 5 testinde Kirin 9000 çekirdeklerinin 200 puanına kıyasla 350 puana çıkarttı.

Kirin İşlemcileri Taishan Çekirdekleri Sayesinde Sınırları Zorlayacak

Apple’ın küçük çekirdeklerine benzetilen Taishan çekirdekleri, inanılmaz düşük güç tüketimi sağlıyor. Huawei ayrıca Apple’ın M3 çipine rakip olabilecek Taishan V130 mimarisine sahip bir Kirin PC işlemcisi üzerinde de çalıştığı belirtiliyor.

Üzerinde çalışılan bu Taishan çekirdeğinin, Mate 70 serisinde kullanılabileceğinin iddiaları bulunuyor.  5 nm olarak üretilen mevcut Kirin 9000s işlemcisinin yeni üretilecek versiyonunun da 5nm üretim sürecinden geçeceği tahmin ediliyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu