GenelHuawei

Huawei Akıllı Saat Sayesinde Gelen Erken Teşhis Hayat Kurtardı!

Huawei akıllı saat sayesinde gerçekleşen bir erken teşhis, Çin'de yaşayan adamın hayatını kurtardı. İşte ayrıntılar...

28 Kasım 2023 12:44

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya ve yaşam kalitemizi artırmaya devam ediyor. Örneğin günümüzde akıllı saat ve bileklikler, vücut sağlığımızı takip ederek bizi fiziksel durumumuz hakkında bilgilendiriyor. Üstelik basit bir nabız takibi ile başlayan mesele zaman içerisinde öyle bir hal aldı ki günümüzde hayat bile kurtarıyor. Son olarak benzer bir mesele Çin’deki bir Huawei akıllı saat kullanıcısının başına geldi. Saati sayesinde kalp rahatsızlığını keşfeden adam, ölümüm kıyısından döndü.

Huawei Akıllı Saat Çin’de Yaşayan Adamın Hayatını Kurtardı

Akıllı saatlerin hayat kurtardığını biliyoruz. Örneğin kısa süre önce size bir Apple Watch kullancısının rahatsızlığını nasıl saati sayesinde keşfettiğini anlatmıştık. Çin’de yaşayan bir adam da internette buna benzer bir haber okudu. Aile geçmişinde de kalp rahatsızlığı olan adam ülkemizde de satılan Huawei Watch 4 Pro modelini tercih etti.

Huawei Watch GT 4 Pro
Huawei Watch GT 4 Pro

Aradan ne kadar süre geçti bilinmez ama bir gün Huawei akıllı saat, adama düzensiz kalp ritmi konusunda uyarı gönderdi. Halihazırda bilinçli bir kullanıcı olan kullanıcı bildirimden sonra endişelendi ve kontrol için hastaneye gitti. . Doktorlar, adamın felç ve ölüm gibi riskleri barındıran erken evre atriyal fibrilasyona sahip olduğunu doğruladı. Hemen gerekli önlemleri alan hastane personeli, erken teşhis sayesinde hayat kurtardı.

Çin Tıp Bilimleri Akademisi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, genç yetişkinler arasında kalp hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Araştırma, 20 ila 59 yaşları arasındaki kişilerin yüzde 44,3’ünün bir tür kalp hastalığına sahip olduğunu ya da kalp hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yine de uyarmalıyız ki Apple ya da Huawei akıllı saat kullanmanız sizi bu rahatsızlıklara karşı korumaz. Yine de eğer erken bir belirti varsa tıpkı Çin’deki Watch 4 Pro  kullanıcısı gibi hayatınızın kurtulmasına neden olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu