HTC’nin ilk Katlanabilir ekranlı telefonu ortaya çıktı!!! Şakaysa hiç komik değil!

Akıllı telefon pazarının en eski şirketlerinden biri olan HTC, katlanabilir ekranlı bir telefonun patentini aldı. İşte detayları…

Samsung, Motorola ve Huawei dahil olmak üzere birçok üretici katlanabilir ekranlı telefonları piyasaya sürdü. Ancak son çıkan raporlara göre bunlara yeni bir rakip daha gelecek. LetsGoDigital kaynağına göre bir zamanların en iyi şirketlerinden olan HTC, önümüzdeki günlerde pazara ilk katlanabilir ekranlı telefonu ile giriş yapacak. Evet evet şaka değil; piyasadan çekilmesini beklediğimiz HTC, şaşırtıcı şekilde katlanabilir ekranlı telefon üretecek.

Hollandalı teknoloji blog sitesi olan LetsGoDigital’e göre HTC, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletlerine ”katlanabilir ekranlı cihaz” için patent başvurusunda bulundu. Bu patent, 20 Ağustos tarihinde belgeleri ile yayınlandı ve WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) tarafından onaylandı.

Yukarıda da gördüğünüz gibi HTC’nin yeni katlanabilir ekranlı telefonu, diğer şirketlerin telefonlarına nazaran biraz daha farklı. Bu cihazı farklı kılan özelliği de, şüphesiz katlanıyor olmasıdır. HTC’nin ilk katlanır ekranlı telefonu, Moto Razr gibi diğer popüler katlanabilir telefonların aksine, dışa doğru katlanıyor.

Katlanabilir ekrana sahip cihazların çoğu, genelde  içe doğru katlanmaktadır. Ancak HTC, bu telefonda farklı yollardan gidiyor. Tayvanlı şirket yeni katlanır telefonunda, arkada ek bir ekrana yer vermek yerine direkt olarak katlanmaya olanak tanıyacak. Ancak güvenlik konusunda gözünüz korkabilir. Çünkü içe katlanan ekranlar, dışa katlananlara nazaran daha güvenli oluyor. Yine de HTC bu konuya da el atacaktır diye düşünüyoruz.

LetsGoDigital tarafından yayınlanan görseller, cihazın altı modüle sahip bir kamera kurulumu ile geleceğini de ortaya koyuyor. Ayrıca selfie kamerası da ekranın içerisinde orta kısımda yer alacak. Tabii ekran altı kamerayı görmeyi de çok isterdik. Lakin bunu, şirketin sonraki amiral gemilerinde görmemiz mümkün olabilir.

Son olarak görseller, cihazın USB Tip-C bağlantı noktasını destekleyeceğini de gösteriyor. Bu da demek oluyor ki telefonda, 3.5mm’lik jak girişine yer verilmeyecek.

Şu anda patent bizlere tasarım ile ilgili bilgiler veriyor. Ancak diğer teknik özellikler ile ilgili ortada net bir şey yok. Bununla ilgili sızıntılarda geldiğinde elbette sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu