İnternetTeknolojiYazılım

Hosting Nedir, Hosting Hizmeti Çözümleri

Hosting nedir, hosting neden alınır, ne amaçla kullanılır, hosting hizmeti alanlar ne yapabilecekler ve hosting hizmetinin kategorileri hakkında detaylı bilgiler.

Hosting, daha doğrusu web barındırma hizmeti fiziksel sunucular üzerinde kullanılan alt yapı sistemi ile elde edilen veri merkezlerinde elektriğe bağlı çalışan bir hizmet türüdür. İnternet ekosismini ele alan en önemli sistemdir.

Hosting Nedir, Hosting Hizmeti Nasıl Verilir ?

Hosting, kavramında bahsettiğimize göre şimdi nasıl bu girişimciliği yapacağımız hakkında detaylı bilgilere yer verelim. Barındırma hizmeti, sunucular içerisinde bilgisayarlarda olduğu gibi harddisk ve ram donanımları ile bir araya gelen fiziksel bir makine ile sağlanılır.

Hosting hizmeti için fiziksel makineye ihtiyaç duyarız, bu fiziksel makineleri ister satın alarak veri merkezlerine teslim ederek veya sunucu hizmeti veren firmalardan fiziksel makine kiramala hizmeti alarak bu hizmeti sağlayabiliriz.

Hosting Nedir
Hosting Nedir

Sektöre yeni başlayan küçük işletmeler öncelikle fiziksel makine kiralaması yaparak hizmet vermeye başlayıp potansiyel müşteri sayısına ulaşana kadar bu şekilde hizmet vermeye devam edip, potansiyel müşteri sayısına ulaşıp daha üst performanslı donanımlar (harrdisk, ram, işlemci) ile fiziksel makine satın alınarak hizmet vermeye devam etmektedirler.

Kimler Hosting Hizmeti Almalı ?

Web geliştiriciler web hosting hizmeti, reseller hosting hizmeti, wordpress hosting hizmeti vb, hizmetleri almak zorundalar. Web geliştiricileri özel yazılım veya hazır yazılım paketlerinde müşterilerine veya kendilerine ait bu projeleri alan adlarını alarak bir sunucu üzerinde kurmaları gerekmektedir. Bu alan dışında, Android, iOS uygulama geliştiricileri kendilerine özel VDS veya VPS olarak sanal sunucu hizmet almaları gerekmektedir.

Hosting Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hosting Hizmeti, alırken web geliştiricileri en önemli Linux uyumluluğu veya Windows uyumluluğu seçeneğine dikkat ederek hizmet satın alırlar. Linux hosting hizmetini alacak web geliştirici PHP, Laravel, CodeIgniter, WordPress konularında tecrübeleri olup, geliştirdikleri yazılımları bu teknolojilerle geliştirdikleri için linux hosting hizmetini tercih etmektedirler.

Hosting Türleri
Hosting Türleri

Windows uyumlu barındırma hizmeti almak isteyenler ise, Asp, Aspx, Asp.net vb. benzeri yazılım dillerine hakim geliştiriciler ise Windows uyumlu hosting hizmetlerini tercih etmektedir.

Hosting Hizmeti Seçenekleri Nelerdir ?

Linux hosting hizmeti sağlayan firmalar dünyanın en büyük sunucu yazılımlarından cPanel ve Plesk hizmetlerini sağlamaktadırlar. cPanel ve Plesk dünyanın en güvenilir hosting yazılımlarıdır. Bunları dışında bazı firmalar DirectAdmin ve CyberPanel gibi sunucu yazılım hizmeti de sağlamaktadırlar.

Dünya üzerinde en çok kullanılan sunucu yazılımları cPanel ve Plesk seçenekleridir, Türkçe dil desteği olup ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sizin de sunucu ihtiyacınız olursa bizlerle de iletişime geçebilirsiniz. volkan@teknoburada.net üzerinden iletişime geçerseniz sizlere bu konuda yardımcı olabileceğimizin de altını çizmek isteriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu