Akıllı TelefonGüncel Teknoloji HaberleriHyperOS

HarmonyOS, İlk Kez iOS’u Geride Bıraktı

HarmonyOS işletim sisteminin yükselişi sürerken, ilk kez Çin'de iOS'u geçmeyi başardı. Şimdi araştırmanın detaylarına bakalım.

Araştırma firması Counterpoint Research’ün yayınladığı son rapora göre Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS işletim sistemi Çin pazarında önemli bir dönüm noktasına ulaştı. HarmonyOS, 2024’ün ilk çeyreğinde ilk kez iOS‘u geçerek Çin’in ikinci büyük mobil işletim sistemi oldu.

HarmonyOS, Ülkesinde Yükseliyor

Rapor, HarmonyOS’in pazar payı 2023’ün ilk çeyreğindeki %8 iken, 2024’ün ilk çeyreğinde %17’ye yükseldi. Aynı dönemde iOS’un Çin’deki pazar payı %20’den %16’ya geriledi.

Rapor, 2019’un ilk çeyreğinden bu yana ilk kez iOS’un Çin’deki pazar payında bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Rapor, bu düşüşü kısmen Apple’ın ürünleriyle doğrudan rekabet eden Huawei’nin yeni 5G akıllı telefonlarının piyasaya sürülmesiyle ilişkilendiriyor.

HarmonyOS’un büyümesi Çin ile sınırlı değil. Küresel ölçekte pazar payı önceki yıla göre iki katına çıkarak 2024’ün ilk çeyreğinde %4’e ulaşırken, Android ve iOS işletim sistemleri 2023’ün ilk çeyreğindeki %78 ve %20’den oranlardan %77 ve %19’a geriledi.

Buna rağmen Android, 2024’ün ilk çeyreğinde aylık bazda bir toparlanma kaydetti. Ancak 2023’ün 4. çeyreğindeki %23 pazar payına sahip olan iOS, 2024’ün ilk çeyreğinde %19’a düştü. Counterpoint’e göre bu düşüş iPhone satışlarındaki mevsimsel dalgalanmalardan kaynaklı.

HarmonyOS ise 5G’nin güçlü bir şekilde benimsenmesini yaşıyor. Counterpoint’e göre benimseme oranı 2023’ün ilk çeyreğindeki %9’dan bu yılın ilk yılında %50’ye çıktı. Rapor ayrıca, Huawei’nin şu anda tedarik zincirini yerelleştirmeye odaklandığını, dolayısıyla bu eğilimin devam etmesinin beklendiğini belirtiyor.

Bir başka araştırma kuruluşu TechInsights da, Ocak 2024’te yayınladığı raporda, HarmonyOS’un yıl sonuna kadar iOS’u geride bırakacağını ve Çin’deki en büyük ikinci akıllı telefon işletim sistemi haline geleceğini bildirdi.

Kaynak: GizmoChina

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu