GoogleGüncel Teknoloji Haberleri

Google, Gemini’nin İnsan Görüntüsü Üretme Özelliğini Askıya Aldı

Google, yeni yapay zeka botu Gemini hakkında büyük bir değişiklik yaptı. Geçici güncellemenin ırkçılığı engelleme için olduğu söyleniyor.

Google, doğruluğu sağlamak için iyileştirmeler yapılması gerekliliğini öne sürerek Gemini konuşma uygulamasındaki kişi görseli oluşturma özelliğini geçici olarak durdurdu. Bu karar, oluşturulan görüntülerdeki yanlışlıklar ve rahatsız edici çıktılara işaret eden kullanıcı geri bildirimlerinin ardından geldi. AI modeli Imagen 2 tarafından desteklenen özellik, uygun ve tarafsız temsiller oluşturma konusunda zorluklarla karşılaştı ve bu da askıya alınmasına yol açtı.

Google, Saygılı ve Doğru Temsil İçin Yapay Zekayı Geliştirecek

Google bu sorunları kabul etti ve bunları, kapsayıcılığı hedeflerken uygunsuz veya önyargılı temsillerden kaçınmak için yapay zeka modelinde ince ayar yapılmasındaki zorluklara bağladı. Daha önceki görüntü oluşturma teknolojilerinde gözlemlenen sorunları hafifletmeye yönelik çabalara rağmen, özellik önemli engellerle karşılaştı. Bazen gereksiz tasvirler üretiyordu ya da aşırı temkinli davranarak belirli yönlendirmelere yönelik görseller üretemiyordu.

Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, amacın, özelliği tekrar kullanılabilir hale getirmeden önce kapsamlı iyileştirmeler ve testlerle bu sorunları düzeltmek olduğunu açıkladı. Ayrıca, özellikle hassas konularda yapay zeka güvenilirliğini sağlamanın doğasında olan zorluklara dikkat çekerek, teknolojinin doğruluğunu artırmaya yönelik sürekli çabaların altını çizdi.

Elon Musk ve Cumhuriyetçi lider Vivek Ramaswamy de dahil olmak üzere tanınmış kişiler bile bu özelliği tarihsel olarak yanlış ve ırksal açıdan duyarsız olduğunu iddia ettikleri görüntüler ürettiği için eleştirdiler.

Askıya alma, hem yaratıcı hem de doğru yapay zeka sistemleri oluşturmanın içerdiği karmaşıklıkları kabul eden Google’ın yapay zeka teknolojilerini sorumlu bir şekilde geliştirmeye yönelik daha geniş çabalarının bir parçası. Şirket, son sorunları çözmek için özenle çalıştığını ve görüntü oluşturma özelliğinin geliştirilmiş bir sürümünü yakın zamanda yeniden yayınlamayı planladığını belirtti.

Google ayrıca, farklı sistemler aracılığıyla çok çeşitli web kaynaklarından elde edilen en güncel ve güvenilir bilgiler için Google Arama’nın kullanılmasını da öneriyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu