GenelGoogle

Google Chrome Bazı Android Telefonlarda Çalışmayacak! İşte O Modeller

Google Chrome, artık eski Android telefonlarda çalışmayacak. Söz konusu cihazları kullanan kişilerin ise yeni telefon alması gerekecek.

28 Kasım 2023 15:47

Google Chrome kuşkusuz bugün dünyadaki en popüler tarayıcı. Yeryüzündeki her Android telefonda yüklü gelen Chrome, yeni bir Windows PC ve hatta iPhone alanların bile ilk indirdiği uygulamalardan biri. Ancak bazı Android kullanıcıları, Chrome desteğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü Google, popüler tarayıcısı için Android 8.0’ı şart haline getirmeye hazırlanıyor.

Google Chrome Artık Eski Android Telefonları Desteklemeyecek

Google‘ın resmi blog sitesinden yapılan açıklamaya göre, Android 8’in altında bir sürüm kullanan kişiler, Google Chrome uygulamasını daha fazla kullanamayacak. Yani eğer telefonda çok vakit geçirmeyen ama internette haber okumaktan hoşlanan ve eski bir telefon kullanan anne ve baba gibi aile büyükleriniz varsa yakında bundan mahrum kalacaklar.

Google Chrome

Bu kadar spesifik bir örnek vermemin nedeni ise durumun tam olarak bunu gerektirmesi. Yine Google verilerine göre Android 7 gibi eski 8’in altındaki sürümleri kullanan kişilerin oranı tüm aktif kullanıcılar baz alındığında yüzde 3 civarında. İkinci sırada Android 13 yer alırken, güncel sürümlere geçiş sayısı her geçen gün artıyor.

Bunun en büyük nedeni ise değişen ve gelişen güncelleme politikaları. Android hala güncelleme konusunda Apple’ın çok gerisinde. Örneğin yakın zamanda size Samsung’un 2020 ve öncesinde çıkan telefonlara güncelleme vermeyi keseceğinden bahsetmiştik. Ancak bunun da zaman içerisinde değişmesini ve iki işletim sistemi arasındaki farkın kapanmasını bekliyoruz.

Belirtmekte fayda var ki eski Android sürümlerini kullananlar Google Chrome ile birlikte Google Takvim uygulamasına da erişemeyecek. Yani siz ya da bir tanıdığınız bu sürümlerden birini kullanıyorsanız, en iyi değişikliğe gitmek olabilir.

vivo X100 Pro Yeni İşlemcisiyle Sorunlar Yaşıyor

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu