AndroidAndroid GüncellemeGenelGoogle

Android Kullanıcıları Dikkat! Son Chrome Güncellemesi Sizi Yeni Telefon Almak Zorunda Bırakabilir

Google Chrome, yeni güncellemesi ile birlikte Android 7 ve Android 7.1'e olan desteğini kesiyor. İşte ayrıntılar...

Android dünyanın en popüler işletim sistemi ancak söz konusu yazılım güncellemeleri olduğunda en büyük rakibi iOS’un çok daha gerisinde. Elbette ki bunun temel nedeni piyasadaki onlarca farklı üretici tarafından üretilen yüzlerce hatta binlerce farklı model olması. Pek çok cihazın güncelleme almamasına neden olan bu durum, günümüzde eski yazılım versiyonlarının hala aktif şekilde kullanılmasına neden oluyor. Örneğin dört sene önce çıkan Android 10’un pazar payı günümüzde hala yüzde 16,1. Şimdi ise Google Chrome söz konusu Android sürümlerinden birine verdiği desteği keseceğini açıkladı.

Google Chrome, Android 7 Nougat Desteğini Sonlandırıyor

Google, Chrome 120 güncellemesi ile Android 7 Nougat için sunduğu desteği sonlandırıyor. Bu da Android 7.0 ve 7.1’ı kullanan cihazların popüler tarayıcıyı artık kullanmayacağı anlamına geliyor. Bu yazıyı okurken aklınızdan kim o kadar eski telefon kullanıyor dediğinizi duyar gibiyim. Ancak hatırlatmakta fayda var ki Türkiye, ekonomik olarak zayıf bir ülke. Bu nedenle pek çok kişi Android’in bu eski versiyonunu barındıran telefonlar kullanıyor.

Chrome kenar çubuğu
Chrome kenar çubuğu

Söz konusu telefonlar özellikle de güncel teknolojilere çok meraklı olmadıkları için “anne-baba telefonu” olarak anılıyor. Ne yazık ki bu durum sizin için de böyleyse babanızın internette bir şeyler araştırmayı bırakması ya da telefonunu değiştirmesi gerekiyor. Elbette ki günümüzde Android kullanıcılarının yalnızca yüzde 2.6’sı, Android 7.0 Nougat ya da 7.1 Nougat çalıştıran telefonları kullanıyor. Bu da sorundan etkilenecek insan sayısını azaltıyor.

Android 13 ise piyasadaki tüm cihazların yüzde 22.4’ünde yüklü olarak en popüler Android işletim sistemi unvanını taşıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu