Akıllı TelefonAndroidGenelGoogle

Google Assistant canlanıyor!

Sesli asistan hizmeti uzun yıllardır hayatımızda olan bir yazılım. 1980’li yıllara dayanan kökleri olan bu hizmetin asıl gelişimi ise yapay zekanın 2000’li yıllarda gerçek anlamda hayata geçmesi ile oldu. Apple’ın uzun süre uğraştığı Siri sesli asistan hizmeti 2010 yılında tanıtıldı ve 2012 yılında da iPhone 4S ile birlikte kullanıma sunuldu. Siri, açıkçasını söylemek gerekirse o güne kadar hiç görülmemiş bir kullanıcı deneyimini bizlere sunuyordu. Google ise bu noktada çaresiz kalıyordu ve gerçek anlamda bir sesli asistan hizmeti sunamıyordu. Daha sonra Google Now sesli asistanı ile birlikte çalışılan Google Glass projesi ortaya çıksa da Google Now, “gerçek hayattaSiri‘nin yanına bile yaklaşamıyordu. Google tüm sesli servislerini ve Google Now‘ı Google Assistant adı altında birleştirerek Siri’nin üzerinde bir performans sunmaya hazırlanıyor.

Google Assistant
Google Assistant

Google Assistant Nasıl Çalışıyor?

Google tarafından yayınlanan video yeni nesil Google Asistan‘ın nasıl çalıştığını ortaya koyuyor. En büyük sorun ise takdir edersiniz ki dil problemi. Siri şu anda Türkçe’ye tam uyumlu olarak çalışıyor ama Google’ın sesli asistan özelliği bizi tam olarak algılayamıyor. Bir restoran aradığınızda bunun rezervasyonunu yapacak kadar hatta bir spor müsabakasını ve gelişmeleri size anlık olarak söyleyecek kadar gelişen yeni nesil Google sesli asistanın önümüzdeki yıllarda gerçek anlamda Türkçe dil desteği kazanmasını da bekliyoruz.

İşte Google tarafından yayınlanan o video…

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu