GoogleGüncel Teknoloji Haberleri

Google Asistan Üzerindeki Bazı Özellikler Kaldırılıyor

Google Asistan üzerindeki bazı özellikler devre dışı bırakılıyor. Eğer kaldırılan komutları sıklıkla kullanıyorsanız listeye bakmalısınız.

Popüler sesli asistan Google Asistan’da bazı değişiklikler oluyor. Yakın zamanda yayınlanan bir blog yazısında Google, 26 Ocak’tan itibaren Asistan’dan 17 özelliği kaldıracağını duyurdu. Şirket bunun amacının hizmetin “kalitesini ve güvenilirliğini” artırmak ve “Asistan’ın cihazlar arasında kullanımını kolaylaştırmak” olduğunu söylüyor.

26 Ocak’tan itibaren, kullanımdan kaldırılan 17 özellikten herhangi birini kullanmaya çalışırsanız, bu özelliklerin artık kullanılamadığına dair bir bildirim alacaksınız. 9to5Google’ın bildirdiğine göre bu özelliklerin çoğu 26 Şubat’a kadar tamamen kaldırılacak.

Kaldırılanların tam listesi:

 • Google Play Kitaplar’daki sesli kitapların sesle kontrol edilmesi kullanımdan kaldırıldı. Bunları hâlâ cep telefonunuzdan yayınlayabilirsiniz.
 • Artık Google Asistan’da yemek kitabı yönetimine gerek yok; tariflerin aktarılması, eğitici videolar ve adım adım kılavuzlar kullanıma sunuldu. Ancak korkmayın; çevrimiçi ve YouTube’da yemek tarifleri aramak için Google Asistan’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Artık Google Asistan cihazlarında medya, müzik veya radyo alarmları ayarlamanıza gerek yok. Bunun yerine özel bir Rutin oluşturabilir veya standart bir alarm kullanabilirsiniz.
 • Akıllı Ekranlar ve Hoparlörlerdeki kronometre yönetimi geçmişte kalacak. Ancak endişelenmeyin, çünkü zamanlayıcıları ve alarmları ayarlamak hâlâ mümkün.
 • Bir cihazı sesli olarak aramak veya Google Aile Grubunuza yayın yapmak artık mümkün olmayacak. Yine de evinizdeki cihazlara yayın yapabilirsiniz.
 • Sesinizle e-posta, video veya sesli mesaj göndermek artık bir seçenek olmayacak. Ancak yine de arama yapabilir ve kısa mesaj gönderebilirsiniz.
 • Artık iletişim bilgisi istemenize gerek yok. Hala onları arayabilirsiniz.
 • Artık Google Haritalar’da mesajlar ve aramalar için Google Asistan sürüş modunda Uygulama Başlatıcı yok. Ancak Google Haritalar’da ses kontrolünü aynı şekilde kullanabilirsiniz.
 • Etkinlikler için ses kontrolü, Fitbit Sense ve Versa 3 cihazlarında kullanımdan kaldırılacak. Bunun yerine etkinlik kontrolü için cihazınızdaki düğmeleri kullanmanız gerekecektir. Pixel Watch’lar hâlâ etkinlikler için ses kontrolünü destekliyor.
 • Duo kullanmadığınız sürece hoparlörlerden ve Akıllı Ekranlardan gelen çağrılarda arayanın kimliği görüntülenmez.
 • Sesle kontrol edilen kişisel seyahat programları çıktı. Ancak yine de uçuş durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Ödeme gönderme, rezervasyon yapma veya sosyal medyada paylaşım yapma gibi sesli işlemler artık desteklenmeyecek. Ancak yine de Asistan’dan yüklü uygulamalarınızı açmasını isteyebilirsiniz.

Ancak bunların hepsi olumsuz değil. Google ayrıca, artık mikrofon simgesine dokunduğunuzda arama yanıtlarını tetikleyecek olan Google uygulamasını da geliştiriyor. Ancak mikrofon simgesi artık akıllı ev cihazlarını kontrol etmeyecek veya mesaj göndermeyecek. Buna artık Asistan yerine Sesli Aramayı tetikleyen Pixel Arama çubuğu da dahil.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu