Güncel Teknoloji HaberleriTeknoloji

Google, Apple ve Uber müslümanlara ait bilgileri paylaşacak mı?

8 Kasım 2016 tarihinde yapılan 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak seçime giren ve Hillary Clinton’ı mağlup ederek Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. devlet başkanı seçilen Donald Trump‘ın seçim kampanyası boyunca müslümanlık karşıtı sözleri dünyanın büyük bölümünde tepkiyle karşılanmıştı.  20 Ocak 2017 tarihinde görevi, mevcut başkan Barack Obama’dan devralacak Trump seçim döneminde müslüman kaydı oluşturulması (bir nevi fişleme) şeklinde bir kampanya belirlemişti. Amerika’da hatırı sayılır bir seçmen kitlesi tarafından oluşturulması gerektiğine inanılan müslüman kaydı ve bu kayıtlara veri sağlama politikası dünya devi teknoloji şirketleri tarafından ise şiddetle reddedildi. Son olarak Google, Apple ve Uber, Trump’ın hala oluşturmak istediği müslüman kaydı uygulamasına karşı çıktıklarını ve bu uygulamaya kesinlikle veri sağlamayacaklarını belirttiler.

Google, Apple

Google, Apple ve Uber uygulamaya karşı

Hatırlayacak olursanız birkaç gün önce Facebook, Microsoft ve Twitter benzer yönde bir açıklama yaparak müslüman kaydı oluşturulması için bilgi paylaşımında bulunmayacaklarını belirtmişlerdi. BuzzFeed sitesi benzer soruyu bu defa Apple, Google ve Uber yetkililerine yöneltmiş ve  bilgi paylaşımının kesinlikle yapılmayacağı şeklinde bir yanıt aldı.

Bir Apple sözcüsü böyle bir çaba içerisine girmeyeceklerini ve insanların neye ibadet ettikleri, neyi sevdikleri ve nasıl göründüklerine bakılmaksızın aynı muameleyi göstermeye devam edeceklerini belirtti.

>> İlginizi çekebilir; Donald amca vergileri indiriyor

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu