AndroidAndroid GüncellemeGenelGoogle

Google Android Nougat 7.1 güncellemesi üzerine konuştu!

Android işletim sistemi 2017 yılı içinde 1,5 milyar kişinin kullandığı bir ekosistem haline geldi. Eylül ayında indirilmeye başlayan yeni nesil işletim sistemi Android 7.0 Nougat ise %0,5 ile oldukça ironik bir kullanıcı oranına sahip. Bir önceki işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow bile henüz %29‘luk kesime ulaşabilirken bu ekosistemin ciddi anlamda kendini yenilemesi gerekiyor. Bu işin sonu ise sadece yeni telefonların yeni güncellemeye sahip olması anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde kullanma sunulacak Google Android Nougat 7.1 güncellemesi ile ilgili Google‘ın üreticilere bazı yaptırımları olacağı belirtiliyor. Google üreticilerin belli bir standardizasyona oturmasını istiyor ve bu aslında pekte haksız bir istek değil. Zira her üretici kendi arayüzünü geliştirirken bu Android cihazların doğru ve etkin bir biçimde güncellenememesine sebep veriyor.

android-kullanim-oranlari

Google Android Nougat Kullanacakların Dikkatine!!!

Bu durumun önlemini almak isteyen Google üreticilerin artık kendi kurallarına uyması gerektiğini dile getirdi ve bir dizi önlem aldı.

  • Bundan böyle üreticilerin bildirim ekranlarında gelen içeriğin gösterilmesi noktasında belli standartları olacak
  • Bildirim kontrol paneli görünürlüğü de aynı oranda iyileştirilecek
  • Bir bildirimin engellenmesi, sessize alınması ve kapatılması da hem bildirim panelinden hem de ayarlardan yapılabilecek.

Bu noktada Google‘ın bu standardizasyonlarla açık kaynak kodu’nu iOS’a çevirip çevirmeyeceği tartışmaları fitili ateşlense de bu durumun Android kullanıcıları için daha iyi bir deneyim sunacağını düşünüyoruz. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bakalım hangi telefonlar Android 7.1.1 güncellemesi alabilecek?

Android sürümleri kullanım oranları açıklandı

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu