GenelGoogle

Google, Android 15 ile Gelişmiş Masaüstü Modu Sunulacak

Google, Android 10 ile başlayan masaüstü modunu Android 15 ile birlikte geliştirerek bayağı üst seviyelere taşıyor.

Bilgisayarlarda Android masaüstü modunu çoğu kullanıcı Samsung DeX veya Motorola’nın platformları ile biliyor. Bu uygulamalar, şu an en çok bilinen özel uygulamalar arasında  geliyor ve çoğu kişi Google’ın AOSP’sinde bir masaüstü modu olduğunu pek bilmiyor. Android 10 ile piyasaya sürülen masaüstü modu, şimdi Android 15 ile daha da geliştiriliyor. Süreç içerisinde yavaş ve istikrarlı şekilde gelişen masaüstü modu, artık yan yana iki uygulama yönetilebiliyor. Serbest biçimli çoklu pencere deneyimi olarak adlandırılıyor ve birçok uyarı kullanılarak aynı anda daha fazla uygulama açılabiliyor. 

Google, Android 15 ile Birlikte Gelişmiş Masaüstü Modu Üzerinde Çalışıyor

Esnek işletim sistemi olan Android, bu konuda oldukça geliştirilebilir durumda. Android’in masaüstü modunun en son sürümünde Google, gelişmiş bir pencereleme sistemi oluşturdu. Uygulamaların üst kısmındaki yerden tutarak taşınması ve yeniden boyutlandırılması daha kolay hale geldi. Android Authority, en son Android 14 QPR3 2.1 beta sürümündeki geliştirici işaretlerini inceleyerek bazı ilginç yeni eklemeler keşfetti.

Menüde tam ekran, bölünmüş ekran veya serbest biçimli mod seçenekleri bulunuyor. Serbest modda pencereler sürüklenebiliyor ve yeniden boyutlanabiliyor. “Kenara yapıştır” özelliği, bir pencereyi ekranın sol veya sağ yarısına yapıştırmanıza olanak tanıyor. Yakalama için hala pencere konumlandırma ve ya klavye kısa yolları bulunmuyor.

Bu yeniliklerin Android 15 ile gelmesi bekleniyor. Bir başka detay ise Google’ın Pixel 9 ile birlikte bu yeni masaüstü modunu piyasaya sürecek olması.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu