Akıllı TelefonCep TelefonuGenelGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Geçmişten Günümüze Galaxy Note Efsaneleri

Samsung’un 2011 yılında ilk modelini piyasaya sürdüğünde tüm ezberleri bozan teknik özellikleri ve akıllı telefon kullanma alışkanlıklarını kökünden değiştiren S Pen akıllı kalemi sayesinde kısa sürede bir fenomene dönüşen Galaxy Note efsaneleri, çıkan her yeni modeliyle teknoloji dünyasında derin izler bırakmayı başardı.

Galaxy Note’un Doğuşu

Tarihler 2011 yılının Eylül ayını gösterdiğinde Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektriği fuarı olan IFA’da Samsung Galaxy Note ilk kez gün yüzüne çıktı. 5.3 inçlik ekrana sahip olan ilk Galaxy Note o kadar şaşkınlık yarattı ki o dönem için alışılmadık büyüklükteki bu ekran boyutuyla karşılaşan teknoloji meraklıları, Galaxy Note için telefon ve tablet kelimelerinin birleşiminden oluşan “phablet” terimini kullanmaya başladı. Super AMOLED teknolojisi sayesinde canlı bir görüntü sunan ekran, büyüklüğüne rağmen HD çözünürlüğü destekliyordu. Galaxy Note ile birlikte hayranlıkla karşılanan bir diğer yenilik ise S Pen oldu. Kullanıcılar Quick Memo uygulaması sayesinde S Pen’i kullanarak el yazılarıyla not alabiliyor, bu notlara sesli mesaj ya da ekran görüntüsü de ekleyebiliyordu. Bu devrimsel yenilikler kısa süre içinde Galaxy Note’un kendi fan kitlesinin oluşmasını sağladı.

Galaxy Note II ile Bir Adım Daha İleri!

2012 yılında gerçekleştirilen IFA fuarında ibüyük bir heyecanla beklenen Galaxy Note II’nin tanıtımı yapıldı. Galaxy Note II’nin Super AMOLED ekranı daha da büyüyerek 5.5 inç boyutuna ulaştı ve 16:9 ekran oranı ile video izleme keyfini bir kat daha artırdı. S Pen telefonun ekranına iki kez tıklatıldığında açılan Popup Note penceresi ile anında not almak mümkün hale gelmişti ve istenilen fotoğraf ya da yazıyı bir başkasına göndermek saniyeler içinde gerçekleştirilebiliyordu. Aynı şekilde çekilen fotoğrafların üzerine el yazısı ile not almak ve bunları paylaşmak da büyük kolaylık sağlıyordu.

Yaşam Tarzlarını Şekillendiren Galaxy Note 3 Sahnede!

2013 yılındaki IFA fuarının yıldızı yine Galaxy Note serisinin yeni üyesi oldu. Üstelik bu defa Galaxy Note 3 ile tam bir senkronizasyon içinde çalışan Samsung’un ilk akıllı saat modeli Galaxy Gear da ona eşlik ediyordu. Galaxy Gear ile telefona gelen çağrılar yanıtlanabiliyor, mesaj alıp gönderilebiliyordu. Galaxy Note 3’ün Super AMOLED ekranı iseartık 5.7 inç büyüklüğe ve Full HD çözünürlüğe ulaşmıştı.

Galaxy Note 4 ile Güç Avucunuzun İçinde

Galaxy Note serisinin dördüncü jenerasyonu 2014 yılında yine IFA fuarında tanıtıldı. Bu kez tasarımsal anlamda da bir yenilik yapılarak alüminyum çerçeve kullanılmıştı. Super AMOLED ekran yine 5.7 inç büyüklüğündeyken sunduğu çözünürlük ise Full HD’den daha da ileri giderek Quad HD’ye (1440 x 2560 piksel) ulaşmıştı. Telefonun arka kısmında Samsung Pay ödeme sistemini destekleyen bir parmak izi okuyucu vardı. Galaxy Note 4’ün arka kamerası ise 16MP çözünürlüğüne ulaşmış ve yine bir ilki gerçekleştirerek sarsıntılardan etkilenmeden net videolar çekilebilmesine olanak tanıyan Optik Görüntü Sabitleme (OIS) özelliğini hayatımıza katmıştı.

Zamanının Ötesinde: Galaxy Note5 

Galaxy Note, alışılageldiği üzere IFA fuarı yerine New York’ta düzenlenen Galaxy Unpacked etkinliği ile 2015 Ağustos’unda dünyaya tanıtıldı. Yeni modelde dördü 2.1GHz’lik ve dördü de 1.5GHz’lik olmak üzere toplam sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyordu. Bellek ise 4GB’a çıkarılmıştı. Yeni Galaxy Note5 bir önceki modele göre tasarım anlamında büyük bir ilerleme kaydetmişti. Artık çok daha ince ve metal-cam karışımı bir çerçeveye sahipti. S Pen daha da gelişmiş özellikler sunarken kablosuz hızlı şarj desteği kullanıcılardan tam not almayı başardı.

Galaxy Note7: Vazgeçilmesi En Zor Telefon!

2016 yılının Ağustos ayında New York’taki Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan Galaxy Note7, yuvarlatılmış kenarlara sahip tasarımı ile teknoloji severleri adeta kalbinden vurmuştu. Dünyanın ilk iris tarama özelliğine sahip telefonu olan Galaxy Note7, bir önceki modele göre daha hızlı olan 8 çekirdekli işlemci, 4GB bellek, 64GB dâhili depolama alanı ve 512GB’a kadar microSD kart desteğine sahipti.

Suya ve toza dayanıklılığı IP68 sertifikası ile belgelenmiş olan telefonun bir başka yeniliği de USB Type-C arabirimini hayatımıza sokması oldu. Ayrıca Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR da Galaxy Note7 ile tam uyumluydu.

Galaxy Note7’nin satışa çıkmasından çok kısa bir süre bataryası nedeniyle Samsung tarafından geri çağırılması kullanıcılar arasında büyük bir üzüntü yarattı. Cihazlarını geri vermek istemeyen çok sayıda kullanıcının ikna edilmesi epey güç oldu.

Galaxy Note Efsaneleri
Galaxy Note Efsaneleri

Büyük İşler Yapmak İsteyenlere: Galaxy Note8

2017 yılında New York’taki Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan Galaxy Note8 tam 6.3 inç boyutundaki dev Super AMOLED ekranı ile tüm ezberleri bozdu. Sonsuz Ekran tasarımı ile uçtan uca tam ekran sunan Galaxy Note8, serinin en büyük ekranına sahip olmasının yanı sıra ön ve arka kısmının Gorilla Glass 5 camdan oluşması ve alüminyum çerçevesi ile son derece şık bir görünüm sundu.
Galaxy Note serisinin en sevilen özelliği olan S Pen’e getirilen yeni fonksiyonlar ise Canlı Mesaj özelliği gibi iletişimin daha da kişiselleştirilmesini sağlamakla birlikte telefon kapalıyken bile ekran üzerine not alabilmek gibi şaşırtıcı özellikler sundu.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu