Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriKatlanabilir TelefonlarSamsung

Galaxy Z Flip 6 ve Z Flip 5 Arasındaki Farklar Neler?

Samsung, bugün Galaxy Z Flip 6 modelini duyurdu. Peki önceki model olan Z Flip 5 ile arasındaki farklar neler?

Galaxy Z Flip 6 bugün Galaxy Unpacked etkinliği kapsamında tanıtıldı. Yeni tanıtılan telefon, önceki nesle göre pek çok iyileştirme içeriyor. Peki bunlar neler? Göz atalım.

Ekran

Galaxy Z Flip 6, ekran tarafında Z Flip 5 ile aynı temel konfigürasyonları koruyor. Ön tarafta FHD AMOLED 1-120Hz arasında değişken yenileme hızı sunabilen bir ekranı görüyoruz, bu ekranı da Gorilla Glass Victus 2 koruyor. Bu taraftaki en büyük değişiklik ise şüphesiz maksimum parlaklık tarafında görülüyor. Cihaz tam 2600 nitlik maksimum parlaklık sunuyor, bu da yoğun güneş altında çok daha iyi bir görüntüleme deneyimine işaret.

İkinci ekranda ise herhangi bir kritik değişiklik yok. Yine 3.4 inçlik klasör formunda bir ekranı görüyoruz. 720×748 çözünürlüğe sahip ekran 60Hz tazeleme hızı sunuyor.

Kamera

Z Flip 6 modelinin asıl iddiası kamera ile başlıyor diyebiliriz. Samsung bu konuda özellikle cihazın üstünde duruyor. Cihaz, 50 MP çözünürlüğe sahip ana kamerayla geliyor ve bu kameraya 12 MP çözünürlüğünde geniş açı sensörü eşlik ediyor. Özellikle yapay zekayla daha da verimli hale gelen ana kamerayla yapacağınız dijital yakınlaştırmaların hepsi yapay zeka sayesinde çok daha iyi sonuç veriyor. Şimdiye kadar kamera tarafında rakiplerinde geride kalan Samsung, bu sefer aradaki farkı kapatacak gibi. Bu kamera setinin 4K 60 FPS’e kadar video çekebildiğini, OIS ve EIS desteklediğini, aynı zamanda 2x kayıpsız yakınlaştırma yapabildiğini hatırlatalım.

Ön kamerada ise yine 10 MP çözünürlüğünde kameraya sahip olan cihazın önceki nesle göre çok daha farklı bir deneyim sunacağını düşünmüyoruz.

İşlemci

İşlemci tarafında sürekli olarak en yüksek işlemciyi sunmaya çalışan Samsung, burada da üzmüyor. Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy ile desteklenen cihaz, önceki modele göre çok daha iyi bir performans ve genel verim sunuyor. Grafik birimi tarafında ise Adreno 750’yi görüyoruz. Ekstra bir detay, artık ışın izleme teknolojisi de Snapdragon 8 Gen 3 ile sunuluyor. Bu da cihazda daha iyi mobil grafikler demek.

Cihazın sahip olduğu işlemci maksimum 3.39GHz saat hızında çalışıyor. Galaxy Z Flip 5’in sahip olduğu Snapdragon 8 Gen 2’nin sunduğu 3.2GHz saat hızına göre önemli sayılabilecek bir fark.

Bellek/Depolama

Z Flip 6, 12 GB belleği standart olarak sunuyor. Bunun yanında ihtiyacınıza bağlı olarak 256 veya 512 GB depolama tercihi yapabilirsiniz. Kullanılan depolamanın türü UFS 4.0 olarak belirtiliyor. Z Flip 5’in 8 GB belleğe sahip olduğunu hatırlarsak iyi bir yükseltme olarak sayabiliriz.

Pil/Şarj

Bu tarafta ise olumlu sayabileceğimiz tek yükseltme 4000mAh kapasiteli batarya. Z Flip 5’in 3700mAh kapasiteli bataryasına göre çok daha fazla pil ömrü sunabilen cihaz, 25W hızlı şarjı ve 15W kablosuz şarjı koruyor. Maalesef firma halen bu konuda çok geride ve ısrarcı gibi görünüyor.

Fiyat

Yeni Galaxy Z Flip 6, 58.999₺’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı. Galaxy Z Flip 5 ise (8/512) versiyonuyla aşağı yukarı 43 bin ₺ civarlarında temin edilebiliyor.

Peki siz iki modelin arasındaki fiyat farkı iyi mi? Aradaki fark çok mu fazla?

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu