Akıllı TelefonAndroidCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Galaxy S26 Serisi 2nm İşlemciyle Gelebilir

Galaxy S26 serisi hakkında hiç bir sızıntı yokken ortaya işlemci hakkında üretim süreci iddiası atıldı bile.

Samsung şu anda 2nm’lik bir üretim süreci üzerinde çalışıyor. Şirketin TSMC’yi geride bırakan 2nm çipleri piyasaya süren ilk şirket olmayı hedeflediği bildiriliyor. Ayrıca, Preferred Networks (PFN) adlı bir Japon şirketinden ilk 2nm çip üretim siparişini aldığı da bildirildi. Tüm bunların ötesinde Galaxy S26 serisi için de bir bilgi geldi.

Şimdi ise Güney Koreli şirketin ‘Tethys’ adında 2nm AP (uygulama işlemcisi) geliştirme projesi yayınladığı ve sonucunun Exynos markası altında yayınlanacağı haberi geldi. Samsung, Qualcomm ve MediaTek ile rekabet etme konusunda ciddi görünüyor. Samsung’un şimdilik, güç verimliliği gereksinimlerini karşılamak için katlanabilir serisini Qualcomm’a özel tuttuğu bildiriliyor.

2nm fabrikasyon projesi “Tethys”in 2025 yılında seri üretime hazır hale gelmesi bekleniyor ve Galaxy S26 serisi içerisinde kullanılması beklenen Exynos 2600 ile ilgili olabilir. Şirket ayrıca daha önce 2025 yılında 2nm çiplerin seri üretimine geçeceğini açıklamıştı.

Geçen yılın Galaxy S23 serisi, yalnızca Snapdragon 8 Gen 2 çipiyle güçlendirildi. Bu yıl Samsung, farklı bölgelerde Galaxy S23 ve S23 Plus’a güç veren Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 yongasıyla ikili platform stratejisine geri döndü. Ancak Samsung, Galaxy S24 Ultra modeli Exynos Exclusive’i elinde tuttu; muhtemelen 6. nesil katlanabilir cihazını yalnızca en son Snapdragon amiral gemisiyle güçlendirmeye karar vermesinin nedeni de aynı nedenden dolayı.

Söylentiler, yeni nesil Exynos 2500 yongasının verimlilik iyileştirmeleri elde ettiğini ve Samsung’un bunu Galaxy S26 serisi için kullanacağını ima ediyor. Ancak Exynos destekli amiral gemilerini alacak bölgeler henüz belli değil. Bununla birlikte Samsung’un özellikle genel performans farkını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı başarması halinde Exynos çiplerini mümkün olduğunca kullanmak istemesi anlaşılır bir durum.

TSMC’nin de 2nm çipler üzerinde çalıştığı ve seri üretiminin de 2025’te başlamasının beklendiği dikkat çekiyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu