AppleiOSiPadMobil UygulamalarTablet

Final Cut Pro ve Logic Pro iPad için App Store’da!

Mayıs ayında bir basın açıklamasıyla Final Cut Pro ve Logic Pro’yu iPad modellerine getireceğini söyleyen Apple, kullanıcılara sundu.

Henüz sadece bazı iPad sürümleri ile uyumlu olan iki profesyonel uygulamanın özelliklerinden bahsedeceğiz. Her ikisi de şu an App Store’da indirilebilir durumda.

Final Cut Pro

Bilgisayar versiyonunda Adobe Premiere Pro’nun en büyük rakiplerinden birisi olan Apple’ın geliştirdiği Final Cut Pro, mobil cihazlarda rakip tanımayacak. iPad’de kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünde istediğiniz gibi çalışıp, projelerinizi paylaşabileceğiniz profesyonel bir uygulamadır.

Final Cut Pro’yu indirmek istiyorsanız, tüm özelliklerini kullanabilmek için en azından M1 çipli bir iPad’e ihtiyacınız olacak ve ayrıca iPadOS 16.4 veya sonraki bir sürümün kurulu olması gerekecek. Yani şu an desteklenen iPad modelleri ise şöyle:

  • M1 veya M2 çipli 12,9 inç iPad Pro 5. ve 6. nesil (2021 veya 2022 modelleri)
  • M1 veya M2 çipli 11 inç iPad Pro 3. veya 4. nesil (2021 veya 2022 modeli)
  • M1 çipli iPad Air 5. nesil (2022 modeli)
final cut pro - logic pro.
final cut pro – logic pro.

Logic Pro

Logic Pro, profesyonel düzeyde bir müzik üretim ve ses düzenleme yazılımıdır. Apple tarafından geliştirilen bu yazılım, müzisyenlere, prodüktörlere ve ses mühendislerine kapsamlı bir araç ve özellik seti sunar. Logic Pro, ses kaydetme, düzenleme, MIDI düzenleme, sanal enstrümanlar, efektler, mixleme ve mastering gibi müzik prodüksiyonunun her aşamasında kullanılabilir. Profesyonel düzeyde özellikleri ve kullanıcı dostu arayüzüyle, müzik projelerini yaratıcı bir şekilde gerçekleştirmek isteyenlere yardımcı olur.

Logic Pro’nun uyumlu olduğu iPad modelleri ise şöyle

  • iPad mini 5. nesil ve sonraki modeller.
  • iPad 7. nesil ve sonraki modeller.
  • iPad Air 3. nesil ve sonraki modeller.
  • iPad Pro 11 inç 1. nesil (2018) ve sonraki modeller.
  • iPad Pro 12,9 inç 3. nesil (2018) ve sonraki modeller.

Her iki uygulamanın da çalışması için iPadOS 16.4 veya üstü gerekir. İndirilmesi ücretsiz ancak kullanımı için 4,99 Euro’luk abonelik veya yıllık 49 Euro’luk lisans satın almalısınız.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu