AppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriMobil OyunlarMobirollerTeknoloji

Epic Games App Store yasağı için mahkemede! Yapmayın etmeyin paşam

Epic Games App Store ve Google Play Store’dan kaldırıldı. Peki şimdi ne olacak? Mahkemeye başvuruldu ama… Evet, ama…

Akıllı telefon pazarında geçtiğimiz dönemde Google‘ın Antutu testini marketinden çıkartması sonrasında büyük bir sansasyon yaşanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Apple ve Google Fortnite oyununu marketlerinden kaldırdı. Epic Games App Store yasağı için öncelikle sessiz kaldı ama bugün şirket resmen mahkemeye başvuruda bulundu.

Bu mahkeme başvurusunda Epic Games’in özellikle kullanıcıların mağduriyeti ile ilgili savunma yapacağı ve bu durumun düzeltilmesini isteyeceği belirtildi. Epic CEO’su Timothy Sweeney, mahkemeye verdiği bir dilekçede şunlar söyledi.

Apple’ın yaptığı bu eylem milyonlarca mevcut oyuncu için Fortnite’ı güvensiz hale getirecek. Epic Games olarak oyunu birkaç haftada bir güncelliyoruz. Bu eylem sonrasında iOS kullanıcıları artık oyunu güncelleyemeyecekleri için, Fortnite’ı PC gibi diğer platformlarda mevcut sürümüne sahip olacak diğer çoğu oyuncuyla oynayamayacaklar.

Fortnite sonu ne olacak?

Açıkçası bu başvuru sonrasında mahkeme yürütmeyi durdurma gibi bir karar almadı. Bu da Amerikan yasalarına göre Apple‘ı her yönden haklı gördüğü anlamına geliyor. Zira bir uygulama yüklemeden önce nelere onay verdiğimizi ve Apple‘a hangi hakları verdiğimizi iyi bilmemiz gerekiyor. Fortnite oyuncularının güvenliği Apple‘ı değil Epic Games‘i bağlar.

Apple ve Google‘a komisyon ödemeden direkt olarak Epic Store üzerinden alım yapılabilmesini sağlayan Epic Games yöneticilerinin bugün kafalrını dağlara taşlara vurduğunu hayal etmek pekte zor olmasa gerek. Komisyonu vermezsen; böyle mahkeme koridorlarında dolaşırsın…

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı
Başa dön tuşu