DonanımGüncel Teknoloji Haberleri

En iyi kar manzarası nasıl çekilir?

Yurdumuzun birçok yerinde kar yağışı yoğun bir şekilde devam ediyor ve birçok kişi de kar manzarası çekmek için dışarılarda. Bu noktada öncelikle fotoğraf makinenizin içine kar suyu kaçırmamanızı sizlere şiddetle öneriyoruz. Canon’da bu noktada kullanıcılarını uyarıyor ve Canon 80D, Canon 7D Mark II ve Canon 5D Mark IV gibi cihazların kar koşullarına uygun olduğunun altını çiziyor. Bu havada En iyi kar manzarası nasıl çekilir? diye soruyorsanız bu haberimiz tam size göre…

Dilerseniz Canon Türkiye’nin biz fotoğraf tutkunlarına aktardığı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Pillerinizin Isısını Koruyun!

Fotoğraf makinenizin pillerini tam olarak doldurun. Soğuk hava da pilleriniz normal zamana oranla daha hızlı tükenecektir, bu yüzden yarım dolu pille dışarı çıkarsanız çekiminiz yarım kalabilir. Aynı zamanda pillerinizi makinenin içinde tutmaktansa sıcak ceplerinizde muhafaza etmeniz kar çekimlerinde şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayacaktır. Uzun gezilerde mutlaka yedek batarya alın.

1484037340_canon

Tek Lens Seçin

Mümkünse tek lens seçin ve onunla çekimlerinizi gerçekleştirin. Dışarıda kar ya da yağmur yağabileceğini düşünürseniz lens değiştirmek makinenizin sensörüne kar veya yağmur suyu kaçmasına sebep olabilir. Lens olarak mümkün oldukça en fazla odak uzaklığına sahip lensler kullanın. Canon fotoğraf makineleri için giriş seviyesinde, Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM, Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS, daha üst gövdelerde ise, Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM, Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM gibi lensler olacaktır.

Havaya Şartlarına Uygun Fotoğraf Makinası Kullanın

Eğer fotoğraf makineniz Canon 80D, Canon 7D Mark II, Canon 5D Mark IV gibi bir gövde ise kötü hava koşullarında hiçbir problem yaşamazsınız.

1484037385_canon3

Çanta ve Bezi Uutmayın

Bunların dışında bir diğer önemli konu ise temizlik ve koruma. Bunun için yağmurluklu bir fotoğraf makinesi çantası ve bir adet lens temizleme bezi olmazsa olmazlardır.

Lens Buğulanmasını Sakın Silmeyin!

Soğuk havada fotoğraf çektikten sonra, ısınmak ve dinlenmek için bir yere girdiğiniz zaman fotoğraf makinenizde ısınmaya başlayacaktır, bu durumda lensin ön camında ve vizörde buğulanmalar olacaktır. Burada buğulanmaya kesinlikle müdahale etmemeniz gerekiyor. Bırakın fotoğraf makinesi ortam ısısına alışsın ve buğu kendiliğinden yok olsun. Aksi takdirde lensinizi sildiğiniz şekilde bir iz kalacaktır.

Önce Rota Oluşturun

Makinemiz ve biz fotoğraf çekmeye hazırız, ama nereye gideceğiz? İşte en önemli sorulardan biri bu. Malum kış vakti hava erken kararıyor, hava soğuk üşüyoruz. Bu yüzden yola çıkmadan önce mutlaka ama mutlaka rotanızı kafanızda oluşturun. Bu sayede aynı gün içerisinde maksimum lokasyonda fotoğraf çekmenizi sağlayacak en önemli ip ucu diyebilirim. Evden çıkmadan, mutlaka kullanacağınız toplu taşımalar hakkında internet sitesine girip iptal durumlarını öğrenin. Aklınıza fotoğraf çekecek rota gelmiyorsa, Google’a basit bir şekilde bulunduğunuz şehrin yanına kar fotoğrafları diye aratırsanız illa ki bir çok fotoğraf karşınıza gelecektir. Örnek: “İstanbul kar fotoğrafları”

1484037524_canon14

+ 1 Pozlama Yapın

Fotoğraf makinelerinin sensörleri çektiğimiz kadrajları siyah beyaz olarak görürler. Sensörler, doğrulttuğunuz objeyi her zaman %18 gri tonuna çevirerek doğru pozlamayı yaptığını düşünür. Bunun önüne geçmek için kar çekimleri yaparken pozlamanızı her zaman +1 olarak ayarlamanızı öneririz. Böylelikle fotoğraflarınızdaki beyaz tonu olması gerektiği gibi çıkacaktır.

Dosyalarınızı RAW Formatında Kaydedin

Her zaman ama her zaman RAW formatta fotoğraf çekmenizi öneririz. Bu format fotoğrafların ham olarak kaydedilmesini sağlayacaktır. JPEG format eğer 5mb yer kaplıyorsa RAW format 25mb yer kaplayacaktır ama bir o kadar da veriyi içinde saklayacaktır.

1484037550_canon15

Beyaz Ayarına Dikkat Edin

Tabii bir önemli diğer konu ise Beyaz Ayarı. Malum kar fotoğrafında beyaz ayarının doğru olması gerekiyor. Çekim yaparken yanlış bir ayar yaptıysanız ve bunu evde fark ettiyseniz, RAW formatta herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız fakat JPEG formatta ne yazık ki doğru renge ulaşmak sizleri yoracaktır.

Derinlik için Bunlara Dikkat Edin

Genellikle fotoğraf makinemizi AV Modu’nda yan diyafram öncelikli modda kullanırız. Diyafram öncelik modu kullanıldığı için ise alan derinliğine istediğimiz gibi hükmedebiliriz. Açık diyafram değerleri (f/1.4, f/1.8 vs) kullanırsanız ön taraf net arka taraf bulanık fotoğraflar, daha kısık değerleri (f/8, f/9) kullanırsanız ise fotoğrafın bütün alanları net olacaktır. Buradaki matematiği düşünerek siz de nasıl çekimler yapmak istiyorsanız diyafram ayarlarınızı ona göre değiştirebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu