En Çok Değer Kaybeden Telefonlar Belli Oldu

Yeni bir rapor en çok ve az değer kaybeden akıllı telefonları belirledi. iPhone modelleri bir kez daha en az değer kaybedenler oldu.

Kimi kullanıcılar yeni bir akıllı telefon satın alırken, cihaz ikinci ele düştüğünde yaşayacağı değer kaybını da hesaba katıyor. Bu durumu düşünerek telefon satın alanların büyük kısmı tercihlerini iPhone’dan yana kullanıyor. Türkiye gibi ekonomide dengesizliklerin yaşandığı ülkelerde ikinci el bir iPhone’dan kâr etmeniz bile muhtemel. Neyse haberimize dönecek olursak, SellCell tarafından yayınlanan bir raporda 2022’nin en çok ve en az değer kaybeden telefonlarına yer verildi. Rapor her ne kadar Amerika pazarını hedef alsa da, bunu tüm dünyaya yayabiliriz.

İşte En Çok ve En Az Değer Kaybeden Telefonlar

iPhone’lar bir kez daha en az değer kaybı yaşayan telefonlar oldu. iPhone 14 Pro Max raporda en az kayıp yaşayan telefon olurken, en az değer kaybeden ikinci telefon ise iPhone 14 Pro oldu. iPhone 14 Pro Max’in 128GB’lık modeli ikinci ele düştüğünde yüzde 26.9 değer kaybı yaşadı. iPhone 14 Pro’nun 256GB’lık versiyonunda ise değer kaybı yüzde 27.2 seviyesinde gerçekleşti. Listeye bakıldığında iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri de yine an az değer kaybı yaşayan telefonlar arasında yer alıyor. iPhone 13 Pro Max’in çıkışının üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen telefon ikinci ele düştüğünde yüzde 39.9 değer kaybı yaşamış.

Gelelim en çok değer kaybı yaşayan telefonlara. Galaxy S20 serisinde yüzde 80’e varan değer kayıpları dikkat çekiyor. Yine en çok değer kaybeden telefonlara baktığımızda Samsung modellerinin ağırlıkta olduğunu görebiliyoruz.

İkinci nesil iPhone SE modellerinde yaşanan yüzde 77’lik değer kaybı da dikkat çekmiyor değil. Güncel telefonlar arasında Pixel 6a’da yüzde 66.6, Galaxy S22’de ise yüzde 65.5 seviyesinde değer kaybı yaşandı.

Başa dön tuşu