Elon Musk X’i Avrupa’da Kısıtlayabilir

Musk'ın platformu hiç olmadığı kadar tepkiyle karşılanıyor ve bu durum artık Avrupa Birliğine kadar uzandı.

X (eski adıyla Twitter), pek çok skandalla karşı karşıya kalıyor, platformun yeni sahibi Elon Musk, aldığı kararlarla platformun dengesini bozuyor.

Son zamanlarda AB yetkilileri Elon Musk’a, şirketinin Avrupa Komisyonu Dijital Hizmet Yasası ile ilgili yasal yükümlülüklerini hatırlatmak için bir mektup yazdı. Ancak Elon Musk’a yakın bir kişi, kurallara uymak yerine X’i tüm bölgeye bloke edip X uygulamasını Avrupalıların kullanımına kapalı hale getirmeyi tercih edeceğini söyledi.

En son fiyasko, İsrail’de yaşanan son olaylardan kaynaklanıyor; insanlar sosyal ağlarda karşı çıkılmayan, dezenformasyon içeren bir dizi gönderiyi sık sık görüyor. Video oyunu görüntüleri son dakika haberi olarak aktarılıyor, Suriye’deki eski videolar geri dönüştürülüyor ve şu ya da bu saldırıya atfediliyor.

Twitter

Gazeteciler ve araştırmacılar, çok fazla dezenformasyon içerdiği için X’in bir haber kaynağı olarak neredeyse işe yaramaz olduğunu söylüyor. Bazı durumlarda Yahudi karşıtı nefret söylemleri ve terörizmi yücelten paylaşımlar gözden kaçıyor. Üstelik Elon Musk, ırkçı içerik ve komplo teorileri yayan hesaplardan defalarca gönderiler paylaştı.

Konuya aşina kişiler, eğer Musk Avrupa’yı bloke ederse web sitesinin trafiğinin %9 civarında düşeceğini ve bunun da X’in bu konudaki sıkıntılarını daha da artıracağını düşünüyor. Sosyal ağın günlük kullanımının son birkaç aydır bazı bölgelerde zaten %40 oranında azaldığı bildiriliyor.

Elon Musk’ın tüm dertleri bu da değil. Musk, X (eski adıyla Twitter) adına bir davayla karşı karşıya.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu