DJI, ABD Pazarından Çekileceği İddialarını Yalanladı

Ünlü drone üreticisi DJI , ABD pazarından çekileceği ve para cezalarını ödemeyeceği iddialarını yalanladı.

Dünyaca ünlü drone üreticisi DJI için Teksas’taki bir federal mahkemenin yakın tarihli kararında, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir havacılık teknolojisi şirketi olan Textron’un fikri mülkiyet ihlali yaptığını tespit etti. 1 hafta süren duruşmanın ardından jüri, DJI firmasının söz konusu Textron Innovations’a ait ”araç takibi” ve ”otomatik gezinme” olmak üzere iki patenti ihlal ettiği konusunda hem fikir oldu. Mahkeme firmaya toplam 279 milyon dolar ceza verilmesine karar kıldı.

Federal mahkemenin verdiği karar firma çok sert şekilde karşı çıktı. Yasal haklarını savunmak için bütün yollar başvuracaklarını belirttiler. Ayrıca ünlü drone firması teknolojilerini karşı firmanın patentlerinden bağımsız olarak geliştirdiğini söyledi.

Textron patentinde iddia ettiği aracın içindeki bir pilot tarafından mekanik ve hidrolik sistemlerle kontrol edilerek çalışması. Fakat drone üreticisinin çalışma prensibi bu şekilde değil. Gezinme işlevi elde taşınan uzaktan bir kumandayla yerine getirilir. Textron askeri helikopter üreticisidir ama DJI sivil drone üreticisi. O yüzden kullandığı teknolojiler birbirine benzer değil.

2006 yılında Frank Wang tarafından kurulan DJI, bir üniversite yurt odasında küçük bir girişim olarak başladı. O zamandan beri, dörtte biri araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan binlerce çalışanı ile önde gelen bir teknoloji şirketi haline geldi. DJI’nin ürünleri , askeri ortamlarda uygulama bularak bu konuda diğer çeşitli teknoloji şirketlerinin saflarına katıldı. Ancak Aralık 2021’de ABD hükümeti, Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Müslümanları hedef alan gözetim faaliyetlerine karıştığı iddiaları nedeniyle DJI’yi yatırım kara listesine aldı.

Başa dön tuşu