Dimensity 9300, Snapdragon 8 Gen 3’ten Daha Güçlü Olacak

Mobil dünyasının bir numaralı güvenilir kaynağı Ice Universe’e göre Dimensity 9300 amiral gemisi işlemciler arasında en güçlü olacak.

MediaTek, Dimensity 9000 serisi işlemcilerle birlikte amiral gemisi rekabetine bende varım dedi. Markanın daha sonra duyurduğu işlemcilere bakıldığında performans noktasında Qualcomm işlemcilere kafa tutmaya devam etti. Dimensity 9300 ile birlikte ise performans tarafındaki yeni şampiyon görünüşe bakılırsa MediaTek olacak.

Mobil dünyasının önde gelen kaynaklarından Ice Universe, Dimensity 9300’ün oldukça performanslı bir işlemci olacağını duyurdu. Kaynağın aktardığına göre söz konusu performans olduğunda yeni “şampiyon” MediaTek’in amiral gemisi işlemcisi olacak.

Kaynak, Snapdragon 8 Gen 3’ün geçilecek olmasına gerekçe olarak Dimensity 9300’ün dört Cortex-X4 ve dört Cortex-A720 çekirdeğe dayanmasını gösteriyor. Snapdragon 8 Gen 3’te yalnızca bir Cortex-X4 süper çekirdeği, beş Cortex-A720 ve iki Cortex-A520 verimlili çekirdeği yer alacak.

Daha önceki raporlara göre MediaTek, amiral gemisi işlemcisini 4 nm’lik yeni nesil bir çözüm olan N4P işlemi üzerine inşa edecek. Dimensity 9200’e göre yüzde 50 oranında bir performans artışı sağlayacak işlemcinin Immortalis-G720 GPU’ya sahip olduğu bildirildi.

MediaTek Dimensity 9300’ün yılın ikinci yarısında tanıtılması bekleniyor. Başta Vivo (X100 serisi) ve OPPO (Find X7 serisi) olmak üzere kimi Çinli markaların amiral gemisi modellerinde bu işlemciye yer vermesi bekleniyor.

Başa dön tuşu